Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Władysław Rawicz

Władysław Rawicz

Władysław Rawicz (1832-1863) był uczestnikiem powstania styczniowego oraz naczelnikiem cywilnym województwa podlaskiego. Urodził się 2 września 1832 roku w Warszawie, w rodzinie bankiera Aleksandra Jana Rawicza i Marianny Anny z Gutmanów. Po ukończeniu IV Gimnazjum Realnego w Warszawie, studiował w Akademii Rolniczej w Hohenheim, gdzie zaangażował się w działalność polskich kółek samopomocy.

Po powrocie do Polski pracował w dobrach ziemskich Grochów, gdzie z sukcesem podniósł ich wydajność. Jako członek lokalnego Towarzystwa Rolniczego, pełnił funkcję sekretarza, promując pracę organiczną. W polityce związał się z ugrupowaniem białych, a po wybuchu powstania styczniowego, apelował do Tymczasowego Rządu Narodowego o wstrzymanie działań wojennych, jednocześnie wspierając powstańców dostarczając im żywność i odzież.

Działalność w powstaniu styczniowym

W maju 1863 roku Rawicz został naczelnikiem powiatu siedleckiego, a w lipcu naczelnikiem województwa podlaskiego. Zorganizował oddział konnych strzelców oraz przygotowania wojenne na terenie województwa, zapewniając swoim podkomendnym mundury i organizując koszary. Po klęskach oddziałów powstańczych próbował stworzyć oddział obywateli ziemskich, jednak jego inicjatywa spotkała się z krytyką za brak demokratyczności.

27 września 1863 roku Rawicz został aresztowany w Proszewie pod Siedlcami. Pośmiertnie skazany na karę śmierci, został stracony, mimo że jego rodzina starała się o jego uwolnienie. Po jego śmierci car ułaskawił go, jednak Rawicz pozostał symbolem walki na Podlasiu. Jego zbiorowa mogiła znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Siedlcach, która przyjęła jego imię jako patrona.

Życie prywatne i dziedzictwo

Władysław Rawicz był żonaty z Pauliną z Witwickich, z którą miał syna Władysława. Poświęcono mu wiersz autorstwa Teofila Lenartowicza oraz dramat Walerii Ciemniewskiej. W 1925 roku w Siedlcach odsłonięto pomnik ku jego czci, a jego postać stała się legendą lokalną obok ks. Stanisława Brzóski.

Podsumowanie

Władysław Rawicz był ważną postacią w historii powstania styczniowego, odznaczając się zaangażowaniem w działalność społeczną i wsparciem dla powstańców. Jego życie i tragiczna śmierć pozostają ważnym elementem pamięci o walce o niepodległość Polski.