Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Władysław Ochenkowski

Władysław Ochenkowski

Władysław Ochenkowski (1840-1908) był wybitnym polskim ekonomistą, profesorem oraz rektorem Uniwersytetu Lwowskiego. Urodził się 21 grudnia 1840 roku w Skrzeszewie w rodzinie ziemiańskiej.

Reklama

Życiorys

Ochenkowski ukończył gimnazjum w Warszawie, a następnie studiował filozofię na Uniwersytecie w Petersburgu w latach 1860-1863. Wziął udział w powstaniu styczniowym, co skutkowało zaocznym wyrokiem śmierci. Kontynuował edukację w Jenie, gdzie uzyskał doktorat z ekonomii w 1867 roku.

W kolejnych latach prowadził badania w Anglii oraz kontynuował studia w Magyarovar i na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie zdobył wiedzę na temat statystyki. W 1878 roku obronił pracę habilitacyjną i rozpoczął pracę na Uniwersytecie w Jenie, gdzie w 1880 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Reklama

W 1892 roku Ochenkowski został profesorem zwyczajnym na Uniwersytecie Lwowskim, gdzie kierował Katedrą Ekonomii Społecznej. Pełnił również funkcje dziekana, rektora oraz prorektora. Był aktywnym członkiem wielu towarzystw naukowych, takich jak American Academy of Political and Social Sciences oraz British Economic Association.

Tematyka badań

Władysław Ochenkowski koncentrował się na finansach, polityce społecznej oraz historii gospodarczej Anglii. Wprowadził polskie badania dotyczące dziejów gospodarczych Anglii, analizując politykę cenową oraz postulując tworzenie kas oszczędnościowych.

Wybrane publikacje

  • Olej skalny (nafta) w Galicji (1870)
  • Sprawa gruntowa w Irlandyi (1870)
  • Ziemska własność gmin w Galicji, ich kapitały pieniężne i stan bierny (1874)
  • Angielskie kasy oszczędności (1877)
  • John Locke als Nationaloekonom (1879)
  • Die Anfänge der englischen See- und Schiffahrpolitik (1881)
  • Die württembergische Centralstelle für Handel und Gewerbe (1886)

Śmierć i dziedzictwo

Władysław Ochenkowski zmarł nagle 8 maja 1908 roku we Lwowie na skutek ataku serca. Został pochowany w grobie rodzinnym w Kalnikowie. Jego rodzina również miała znaczące osiągnięcia: bratankiem był Henryk Ochenkowski, a bratanicą Maria Godlewska.

Reklama

Bibliografia

  • Biografia w iPSB
  • Biogramy uczonych polskich, Część I: Nauki społeczne, zeszyt 1: K-O, Wrocław 1984

Linki zewnętrzne

Reklama