Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Władysław głogowski

Władysław (Włodko) – Książę Cieszyński i Głogowski

Władysław, znany również jako Włodko, urodził się około 1420 roku, a zmarł w lutym 1460. Od 1431 roku, po śmierci ojca, Bolesława I, sprawował władzę w Księstwie Cieszyńskim wraz z matką i braćmi aż do 1442 roku. Po podziale księstwa, Władysław objął władzę nad Głogowem oraz częścią księstwa, przyjmując tytuły księcia cieszyńskiego i głogowskiego.

Reklama

Życie osobiste i polityczne

Władysław ożenił się w grudniu 1444 roku z Małgorzatą, córką Hermana III, hrabiego Celje. Małżeństwo nie doczekało się potomstwa. W 1447 roku Władysław brał udział w koronacji Kazimierza Jagiellończyka na króla Polski, co świadczy o jego aktywności politycznej w tym okresie.

Pobyt w Włoszech

W 1452 roku książę głogowski udał się w podróż do Włoch, gdzie odwiedził Pizę. Tam zlecił odnowienie grobowca Władysława cieszyńskiego, który zmarł w 1355 roku.

Reklama

Udział w wojnach i śmierć

Władysław zaangażował się w konflikt między książętami dolnośląskimi a królem Czech, Jerzym z Podiebradów, opowiadając się po stronie króla. 24 sierpnia 1459 złożył hołd lenny Jerzemu w Świdnicy. Wziął również udział w walkach pod Wrocławiem, gdzie 1 października 1459 roku został ciężko ranny. Zmarł na skutek odniesionych ran około 14 lutego 1460 roku.

Podział księstwa

Po śmierci Władysława połowa księstwa głogowskiego została podzielona pomiędzy jego brata, Przemysława II, oraz wdowę Małgorzatę. Małgorzata musiała do swojej śmierci w 1480 roku bronić swojego spadku przed Janem II, księciem żagańskim.

Reklama
Reklama