Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Władysław Biały

Władysław Biały – Ostatni Książę Kujawski

Władysław Biały (Gniewkowski) (ur. między 1327 a 1333, zm. 20 lutego 1388) był księciem gniewkowskim od 1347/1350 do 1363/1364 i ostatnim przedstawicielem Piastów kujawskich. Jego ojcem był Kazimierz III, a matka pozostaje nieznana. Władysław był dobrze wykształcony i znał łacinę.

Reklama

Rządy w Księstwie Gniewkowskim

Po śmierci ojca Władysław stał się księciem Gniewkowa, uznając zwierzchnictwo króla Polski Kazimierza III Wielkiego. Zachowały się dokumenty jego rządów, wystawiane głównie w Szarleju, gdzie przeniósł siedzibę po zburzeniu Gniewkowa przez Krzyżaków. Księstwo miało własny aparat urzędniczy i dobre relacje z zakonem krzyżackim oraz królem Polski.

Pielgrzymowanie i Życie Zakonne

Po opuszczeniu księstwa Władysław odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej i gościł na dworze cesarza Karola IV. Brał udział w krucjatach przeciw Litwie oraz wstąpił do klasztoru cystersów, z którego jednak uciekł. Ostatecznie osiedlił się w klasztorze benedyktynów w Dijon.

Reklama

Kandydatura do Korony Polskiej

Po śmierci Kazimierza Wielkiego Władysław starał się o koronę polską, jednak jego wysiłki nie przyniosły rezultatów. W 1373 roku odzyskał tereny księstwa gniewkowskiego, ale jego działania spotkały się z oporem ze strony stronnictwa Andegaweńskiego. W 1375 roku doszło do konfliktów zbrojnych, które zakończyły się porażką Władysława.

Abdykacja i Powrót do Francji

W marcu 1377 roku Władysław zrezygnował z roszczeń do spadku po Kazimierzu Wielkim w zamian za 10 000 florenów oraz funkcję opata benedyktyńskiego na Węgrzech. W 1379 roku osiedlił się w Dijon, gdzie wykupił prebendę i dożywotnie utrzymanie.

Śmierć Władysława

Władysław Biały zmarł 20 lutego 1388 roku w Strasburgu. Zgodnie z jego wolą został pochowany w kościele św. Benigna w Dijon, gdzie zachowała się jego płyta nagrobna. Jego życie i losy fascynowały współczesnych, co zaowocowało nadaniem mu przydomka „Król Lancelot” przez benedyktynów.

Władysław Biały w Kulturze

Władysław Biały jest postacią literacką w dziełach takich jak:

Reklama
  • Obraz Jana Matejki „Władysław Biały w Dijon”
  • Sztuka Piotra Skoblewskiego „Zabłąkany rycerz”
  • Powieść historyczna Józefa Ignacego Kraszewskiego „Biały książę”

Bibliografia

  • Jasiński K., „Rodowód Piastów małopolskich i kujawskich”, Poznań-Wrocław 2001
  • „Piastowie. Leksykon biograficzny”, Kraków 1999
  • Śliwiński Józef, „Władysław Biały. Ostatni książę kujawski”, Kraków 2017
Reklama