Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Witryłów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Witryłów

Witryłów, znany w latach 1977–1981 jako Wietrzna, to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia. W latach 1975–1998 miejscowość ta administracyjnie należała do województwa krośnieńskiego. Wieś leży na lewym brzegu Sanu, przy ujściu potoku Witryłówka.

Historia

Wieś ma swoje korzenie w prawie wołoskim i była częścią ziemi sanockiej w XVI wieku. W 1794 roku właścicielem Witryłowa był Apolinary Dydyński, a później Anna z Sękowskich Boguszowa, której majątek przeszedł na Gracjana Bogusza. W 1845 roku dobra te nabył Michał Falkowski, a następnie jego synowie. W 1906 roku majątek przeszedł w ręce Franciszka Trzcińskiego. W 1920 roku bracia Dwerniccy kupili majątek, który w 1944 roku przeszedł na rzecz Skarbu Państwa w wyniku reformy rolnej.

10 września 1946 roku wieś została częściowo spalona przez UPA, jednak dzięki polskiej samoobronie nie doszło do całkowitego zniszczenia. Spalono 56 domów, w tym dwór Dwernickich, a 7 osób zostało zamordowanych.

Zabytki

W Witryłowie znajdują się następujące zabytki:

  • Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Michała Archanioła z 1812 roku, obecnie kościół filialny w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Końskiem. Wewnątrz znajduje się malowany krzyż procesyjny z XIX wieku.
  • Ruiny dworu z lat trzydziestych XIX wieku, który częściowo spłonął w 1946 roku, oraz pozostałości parku.
  • Trzy murowane kapliczki z XIX wieku.

Ludzie związani z Witryłowem

  • Władysław Węgrzyński (1894–1940), podpułkownik piechoty Wojska Polskiego.

Linki zewnętrzne

„`