Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Witold Łaszczyński

Chcę dodać własny artykuł

Witold Alfred Łaszczyński

Witold Alfred Łaszczyński, znany również jako „Alf”, był polskim poetą, literatem, tłumaczem i dramaturgiem. Urodził się 22 lipca 1872 roku w Warszawie, a zmarł 22 maja 1949 roku w Pruszkowie.

Życiorys

Łaszczyński był synem Adama Stanisława i Marii z Prawdzic-Łukomskich. Uczestniczył w literackich spotkaniach w salonie Deotymy i współpracował z wieloma warszawskimi czasopismami, w tym z „Wędrowcem” i „Tygodnikiem Polskim”. W latach 1891-1893 był redaktorem tajnego tygodnika „Młody Świat”, a w latach 1902-1906 redaktorem „Naszych Kłosów”.

W czasie zaborów Łaszczyński organizował patriotyczne przedstawienia teatralne, które odbywały się w Warszawie i innych miastach. W 1906 roku założył Teatr Młodzieży Pracy, który później przekształcił w Towarzystwo Teatralne Warszawskie im. Wojciecha Bogusławskiego. Jako dyrektor wystawiał wiele popularnych sztuk, takich jak „Majster i czeladnik” i „Błażek opętany”. W ciągu swojej kariery zrealizował ponad pięćset przedstawień teatralnych.

Działalność literacka

Łaszczyński był autorem licznych dzieł literackich, w tym:

  • „Dzień Zaduszny” (1899)
  • „Aria z Halki” (1899)
  • „Wierzba Kościuszki” (1921)
  • „Wajdelota – pieśń o szczęściu” (1923)
  • „Poezje” (1932)

Wielokrotnie pisał również wiersze okolicznościowe, a także tłumaczył prace takich autorów jak Goethe czy Schiller. Jego twórczość obejmowała także poezję w hołdzie różnym wydarzeniom historycznym i postaciom.

Odznaczenia i spuścizna

Witold Łaszczyński został odznaczony Krzyżem Zasługi. Po śmierci został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie, a jego spuścizna literacka znajduje się w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Bibliografia