Witold Feliks Gładkowski
Witold Feliks Gładkowski (1942-2006) był polskim politykiem i nauczycielem, który pełnił funkcję senatora w V kadencji.
Życiorys
Urodził się 23 maja 1942 roku w Wilnie. Po wojnie jego rodzina została wysiedlona do Szczecinka. Gładkowski ukończył studia na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu w 1970 roku. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel, a także pełnił rolę dyrektora szkół zawodowych.
W latach 1986–1990 był naczelnikiem miasta Szczecinek, a następnie radnym rady miasta oraz członkiem Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w latach 1998–2001. Angażował się w działalność wielu organizacji, w tym:
- Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
- Towarzystwo Miłośników Wilna i Kresów Wschodnich
- Stowarzyszenie Osób Działających na rzecz Usprawnienia Chorych na Stwardnienie Rozsiane
- Związek Nauczycielstwa Polskiego
- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych
Był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej, gdzie kierował lokalnymi strukturami w Szczecinku. W latach 2001–2005 zasiadał w Senacie, gdzie pracował w Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Emigracji i Polaków za Granicą. W 2005 roku bez powodzenia ubiegał się o reelekcję.
Gładkowski zmarł 4 kwietnia 2006 roku w Wilnie, gdzie uczestniczył w wydarzeniach zorganizowanych przez Polonię. Po zakrztuszeniu się podczas posiłku stracił przytomność i nie odzyskał jej. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i został pochowany na cmentarzu w Szczecinku.
Podsumowanie
Witold Feliks Gładkowski był znaczącą postacią lokalnej polityki i edukacji w Polsce, a jego działalność miała wpływ na rozwój społeczności lokalnych w Szczecinku oraz na poziomie krajowym.