Witold Gadowski
Witold Franciszek Gadowski (ur. 4 listopada 1964 w Zakopanem) to polski dziennikarz, publicysta, pisarz i poeta. Ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i był zaangażowany w działalność opozycyjną w latach 80. XX wieku, będąc członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz współzałożycielem Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.
Kariera zawodowa
Gadowski pracował jako dziennikarz w „Czasie Krakowskim” oraz jako reporter w „Gazecie Polskiej”, a w latach 90. pełnił funkcję korespondenta wojennego na Bałkanach. Był organizatorem konwojów humanitarnych dla ofiar wojny w Kosowie.
W latach 2000-2002 był dyrektorem Wydziału Informacji Urzędu Miasta Krakowa oraz rzecznikiem prasowym prezydenta miasta. Pracował również jako dziennikarz telewizyjny w TVN i TVP, gdzie zajmował się tematyką publicystyczną i dokumentalną. W 2010 roku zrealizował cykl reportaży „Tragarze śmierci” o współczesnym terroryzmie oraz napisał książkę o tym samym tytule.
Twórczość literacka
Witold Gadowski jest autorem powieści, opowiadań, wierszy oraz publicystyki. Jego powieści, takie jak „Wieża komunistów” i „Smak wojny”, poruszają tematy historyczne i polityczne. Publikował w wielu polskich gazetach, w tym „Rzeczpospolitej” i „Wproście”.
Działalność publicystyczna
- Od 2014 prowadzi program publicystyczny na YouTube, komentujący sytuację polityczną w Polsce i na świecie.
- Był autorem i gospodarzem programu „Łowca smoków” w TVP1.
- Obecnie współpracuje z „Niedzielą” oraz publikując felietony na portalu Niezależna.pl.
Nagrody i wyróżnienia
Gadowski zdobył nagrodę Grand Press 2004 w kategorii dziennikarstwo śledcze za materiały „Mafia paliwowa”. Otrzymał również nagrody „Watergate” za swoje reportaże.
Życie osobiste i aktywność społeczna
Od 2017 roku jest wiceprezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W czasie pandemii COVID-19 sprzeciwiał się szczepieniom i obostrzeniom. W 2022 roku zaangażował się w budowę pomnika „Rzeź Wołyńska” i powołał stowarzyszenie Ruch Obrony Polaków.