Witold Andrzej Chmielewski
Witold Andrzej Chmielewski (ur. 27 sierpnia 1949 w Toruniu) to polski artysta plastyk i profesor sztuk pięknych, specjalizujący się w malarstwie.
Życiorys
Chmielewski ukończył Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Bydgoszczy w 1968 roku i odbył służbę wojskową w latach 1968-1970. Następnie, w latach 1970–1975, studiował sztuki piękne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika pod kierunkiem Stanisława Borysowskiego. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na UMK, gdzie w latach 1981-1982 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Artystyczno-Pedagogicznego. W 2001 roku uzyskał tytuł profesora oraz stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Jego działalność obejmuje scenografię teatralną i telewizyjną, kuratorowanie wystaw, tworzenie projektów artystycznych oraz publikacje naukowe. Chmielewski jest także ekspertem w zakresie edukacji plastycznej i animacji kultury. Współpracował z lokalnymi mediami, w tym z „Gazetą Wyborczą”. Był inicjatorem kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.
W życiu prywatnym jest mężem Iwony Chmielewskiej i ojcem dwóch synów: Jacka i Jana. Jego starszy brat, Bogdan Chmielewski, również jest artystą plastykem i profesorem na UMK.
Twórczość artystyczna
Chmielewski jest autorem i współautorem licznych wystaw oraz wydarzeń artystycznych, w tym:
- „Akcja Podróż” (1976)
- „Międzynarodowe Spotkania Teatru i Sztuki Otwartej” (1978)
- Ogólnopolskie Spotkania „Osieki 79”
- „Epitafium i siedem przestrzeni”, Galeria Zachęta w Warszawie (1991)
- „W poszukiwaniu środka świata”, Galeria „Wozownia” w Toruniu (1999)
W zakresie scenografii, jego prace obejmują m.in.:
- Wędrowny teatr Sopalovicia oraz Romeo i Julia w Teatrze Horzycy w Toruniu (1987)
- Stół z powyłamywanymi nogami w Teatrze Współczesnym w Szczecinie (1990)
- Gracz Dostojewskiego w Toruniu (2002)
Był także komisarzem i dyrektorem artystycznym festiwali oraz wystaw, takich jak Festiwal Studentów Szkół Artystycznych w Szczawnie-Zdroju.
Podsumowanie
Witold Andrzej Chmielewski to wybitna postać w polskiej sztuce współczesnej, znany nie tylko jako artysta, ale także jako nauczyciel i animator kultury.