Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Winech

Chan Winech – Władca Bułgarii

Winech (bułg. Винех) był chanem Bułgarii z rodu Ukil, panującym prawdopodobnie w latach 756–762. Jego panowanie zostało odnotowane w Imienniku chanów protobułgarskich, który wskazuje na arystokratyczne pochodzenie Winecha oraz na jego siedmioletnie rządy.

Reklama

Okres panowania

Większość historyków przyjmuje, że Winech rozpoczął swoje panowanie od bitwy pod Markellai w 756 roku. Ostateczny koniec jego rządów nie jest jednoznacznie ustalony, różne źródła wskazują lata 761 lub 762 jako daty zakończenia jego władzy. Niektórzy badacze, jak I. Wenedikow i M. Moskow, datują jego panowanie na lata 754-760.

Konflikty z Bizancjum

W czasie rządów Winecha cesarz bizantyjski Konstantyn V Kopronim zainicjował szereg wypraw mających na celu podporządkowanie Bułgarii. W 756 roku cesarz wysłał flotę z 500 okrętami do ujścia Dunaju oraz sam wyruszył na czołowe starcie w Tracji. Po przegranej bitwie pod Markellai, Winech został zmuszony do podjęcia rokowań pokojowych, wysyłając zakładników, w tym swoje dzieci, oraz zwracając cesarstwu prowincję Zagoria.

Reklama

W 758 roku Konstantyn V najechał Sklawinię, przesiedlając Słowian macedońskich do Azji Mniejszej. W 759 roku Winech odniósł zwycięstwo w wąwozie Beregawa, zdobywając cenne łupy, jednak nie wykorzystał tego sukcesu do całkowitego zniszczenia armii bizantyjskiej, decydując się na dalsze negocjacje.

Obalenie władzy

Ród Ukil, który stał na czele prosłowiańskiego obozu bojarstwa bułgarskiego, utrzymywał władzę dzięki współpracy z plemienną arystokracją słowiańską. W 762 roku bunt opozycji wielkobojarskiej doprowadził do obalenia Winecha i wymordowania jego rodziny oraz przedstawicieli rodu Ukil w Plisce.

Podsumowanie

Chan Winech był istotną postacią w historii Bułgarii, prowadzącą złożoną politykę wobec Bizancjum i wewnętrznych konfliktów. Jego rządy ukazują trudności, z jakimi borykało się państwo bułgarskie w okresie wczesnego średniowiecza.

Reklama

Bibliografia

  • T. Wasilewski, Dzieje Bułgarii, Ossolineum, Wrocław 1970, s. 45.
Reklama