Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wincenty Burek

„`html

Reklama

Wincenty Burek – Życiorys

Wincenty Burek (14 października 1905 – 4 lipca 1988) był polskim publicystą, pisarzem i redaktorem, zaangażowanym w działalność Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz partii ruchu ludowego. Urodził się w chłopskiej rodzinie w Ocinku, a swoje edukacyjne kroki stawiał w Sandomierzu, gdzie uczęszczał do Męskiej Szkoły Filologicznej. Po maturze służył w wojsku, a następnie studiował filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim.

Twórczość

Burek zadebiutował literacko w 1919 roku, pisząc dla „Gazety Świątecznej”. W latach 20. i 30. współpracował z różnymi pismami, redagując miesięcznik „Spójnia” i publikując opowiadania, w tym zbiór Droga przez wieś, który zdobył popularność, mimo że niektóre jego utwory zostały skonfiskowane przez cenzurę. W okresie przedwojennym był także aktywnym działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej, organizując wydarzenia kulturalne i zakładając biblioteki.

Reklama

II wojna światowa

Podczas II wojny światowej Burek nie był zmobilizowany, jednak zaangażował się w działalność Batalionów Chłopskich, redagując konspiracyjne pismo „Młodzi idą”. Po wojnie wrócił do Sandomierza, gdzie kontynuował działalność w ZSL i PSL, pełniąc różne funkcje w radach narodowych.

Lata powojenne

W powojennym okresie Burek aktywnie uczestniczył w ruchu literackim, publikując w licznych gazetach oraz wydając opowiadania, takie jak Siwy Kaźmirz i insi. W 1963 roku osiedlił się w Warszawie, gdzie pracował jako redaktor i współpracował z wieloma pismami. Jego twórczość obejmowała także publikacje na tematy regionalne, a w 1956 roku otrzymał nagrodę Wojewódzkiej Rady Narodowej za całokształt twórczości.

Śmierć i upamiętnienie

Zmarł 4 lipca 1988 roku w Warszawie i został pochowany w Sandomierzu. Po wojnie jego imieniem nazwano ulicę w Sandomierzu oraz Szkołę Podstawową w Gałkowicach. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenia

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1969)
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1959)
  • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
  • Odznaka Zasłużony dla Miasta Sandomierza
  • Odznaka Sandomierskiego Oddziału PTTK (1984)
  • Odznaka Pamiątkowa Batalionów Chłopskich (pośmiertnie, 1988)

„`

Reklama
Reklama