William Godwin – Krótkie wprowadzenie
William Godwin (1756-1836) był angielskim publicystą i myślicielem, uznawanym za prekursora anarchizmu oraz reformatora pedagogiki. Początkowo prezbiteriańskim pastorem, zrezygnował z religii na rzecz pisarstwa. Po lekturze filozofów oświecenia, takich jak Holbach i Rousseau, przeniósł się do Londynu, gdzie zaangażował się w działalność rewolucyjną.
Poglądy Godwina
Godwin twierdził, że prawa człowieka powinny prowadzić do rządu odpowiadającego potrzebom społeczeństwa, jednak doszedł do wniosku, że w ogóle nie powinno być rządu. Anarchia, choć dla niego złem, była mniejszym złem niż struktura państwowa, która stosowała przemoc instytucjonalną. Godwin wierzył w naturalną skłonność ludzi do życia w pokoju i życzliwości.
Godwin był także pionierem idei wolnej szkoły. Krytykował system szkolnictwa państwowego za tłumienie samodzielności myślenia i stosowanie przemocy psychicznej. Postulował model edukacyjny, w którym uczniowie rozwijaliby swoją wiedzę i wrażliwość moralną poprzez aktywność i kontakt z rzeczywistością, zamiast przez ocenianie i sankcje.
Dzieła
- An Enquiry Concerning Political Justice and Its Influence on General Virtue and Happiness, 1793
- The Adventures of Caleb Williams, 1794
- The Enquirer, 1797
- Memoirs of the Author of A Vindication of the Rights of Woman, 1798
- St. Leon, 1799
- Fleetwood, 1805
- Mandeville, 1817
- History of the Commonwealth, 1824-1828
- Cloudesley, 1830
- Thoughts on Man, his Nature, Productions, and Discoveries, 1831
- Deloraine, 1833