„`html
Wilkowo Polskie
Wilkowo Polskie, położone w województwie wielkopolskim, w powiecie grodziskim, w gminie Wielichowo, jest wsią o bogatej historii, sięgającej średniowiecza. Miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w dokumentach w 1388 roku.
Podział i położenie
Wieś znajduje się na północ od Południowego Kanału Obry i jest przebiegana przez drogę wojewódzką nr 312 oraz linię kolejki wąskotorowej.
Historia
Wilkowo Polskie miało znaczenie historyczne jako wieś prywatna, należąca do szlachty wielkopolskiej, w tym rodziny Wilkowskich i Ossowskich. W latach 1401–1424 była częścią opola przemęckiego, a od 1399 roku pełniła funkcję siedziby parafii.
Wieś odnotowano w wielu dokumentach podatkowych, które wskazują na jej znaczenie gospodarcze. W 1563 roku podatek pobrano od 11,5 łana, co pokazuje rozwój lokalnej społeczności.
Po II rozbiorze Polski w 1793 roku wieś znalazła się pod pruskim zaborze. W XIX wieku była jednym z większych ośrodków w regionie, licząc w 1837 roku 451 mieszkańców.
Podczas powstania wielkopolskiego w 1918 roku, 121 mieszkańców wsi wstąpiło do armii powstańczej.
Obecnie
Wilkowo Polskie dysponuje infrastrukturą, w tym stacją kolejki wąskotorowej, szkołą podstawową, zabytkowym kościołem parafialnym św. Jadwigi, cmentarzem oraz ośrodkiem zdrowia. Na południe od wsi znajdują się pozostałości grodziska pierścieniowatego.
We wsi kończy się także żółty szlak pieszy z Konojadu.
„`