Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Wilhelm Keitel

„`html

Wilhelm Keitel – Życiorys

Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel (1882–1946) był niemieckim feldmarszałkiem, uczestnikiem I i II wojny światowej oraz zbrodniarzem wojennym. Urodził się w Brunszwiku i wstąpił do pruskiej artylerii w 1901 roku. W czasie I wojny światowej był oficerem frontowym i dowódcą baterii, zdobywając uznanie za odwagę.

Po wojnie piął się w hierarchii Reichswehry, a w latach 1926–1933 kierował wydziałem organizacyjnym Sztabu Generalnego. W 1938 roku został szefem Naczelnego Dowództwa Wehrmachtu (OKW). Brał udział w kluczowych decyzjach, w tym w planowaniu agresji na Polskę i negocjacjach zawieszenia broni z Francją.

Rola w II wojnie światowej

Jako feldmarszałek Keitel był odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, wykonując rozkazy Adolfa Hitlera. Jego działania obejmowały m.in. rozkazy dotyczące traktowania jeńców wojennych oraz represje wobec opozycji w okupowanych krajach. W 1941 roku podpisał rozkaz Kommissarbefehl, a w 1941 roku dekret Nacht und Nebel, prowadząc do aresztowania tysięcy osób.

Upadek i proces

Po wojnie, 8 maja 1945 roku, podpisał akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec. Aresztowany przez alianckie siły, stanął przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Mimo prób obrony, został uznany winnym zbrodni wojennych i skazany na śmierć przez powieszenie, co miało miejsce 16 października 1946 roku.

Wilhelm Keitel w kulturze

Postać Keitela została przedstawiona w filmie „Hitler – ostatnie 10 dni” z 1973 roku, w którym zagrał go Gabriele Ferzetti.

Bibliografia

  • José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, Warszawa 2006.
  • Jerzy Szynkowski, Wilczy Szaniec, Algraf, 2009.
  • Tadeusz Szafar, Afera generałów, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1961.
  • Jean-Paul Bled, Oni sterowali Hitlerem.

„`

Najnowsze aktualności: