Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wilhelm II Rudy

Chcę dodać własny artykuł

Wilhelm II, zwany Rudym

Wilhelm II (ok. 1056 – 2 sierpnia 1100) był królem Anglii w latach 1087-1100, pochodzącym z dynastii normandzkiej. Był synem Wilhelma Zdobywcy i Matyldy Flandryjskiej oraz bratem Roberta II Krótkoudego i Henryka I.

Wczesne lata

Data urodzin Wilhelma nie jest znana, ale przypuszcza się, że urodził się pomiędzy 1056 a 1060 rokiem. W młodości nosił przydomek „Rufus” z powodu swojego wyglądu. Jego wychowanie prowadził Lanfranc, późniejszy arcybiskup Canterbury. Wilhelm został koronowany na króla Anglii 26 września 1087 roku.

Rebelia 1088 roku

Po śmierci Wilhelma Zdobywcy, w 1088 roku wybuchła rebelia angielskich baronów, którzy popierali Roberta Krótkoudego. Najwięksi feudałowie, tacy jak biskup Odon i Roger de Mowbray, stanęli przeciwko Wilhelmowi II. Król szybko zdołał zdobyć poparcie części baronów i zbrojnie stłumił bunt, a jego przeciwnicy zostali ukarani.

Konflikt z Kościołem

Wilhelm II miał napięte relacje z Kościołem, szczególnie po śmierci arcybiskupa Lanfranca w 1089 roku. Konflikt nasilił się po wyborze Anzelma z Aosty na nowego arcybiskupa, co doprowadziło do sporów o inwestyturę. Wilhelm starał się osłabić pozycję Anzelma, co skutkowało jego wygnaniem, a ostatecznie papież Urban II zainterweniował, zawierając z królem konkordat.

Polityka zagraniczna

Wilhelm II prowadził aktywną politykę zagraniczną. W 1088 roku zaatakował Normandię, zmuszając brata do ustępstw. Po powrocie do Anglii, Wilhelm zajął się sprawami Szkocji, gdzie zmusił Malcolma III do płacenia trybutu. Nie odniósł jednak sukcesu w Walii, gdzie jego wyprawy zakończyły się niepowodzeniem.

Dwór Wilhelma II

Wilhelm II był znany z konfliktów z Kościołem i kontrowersyjnych decyzji, które dotyczyły Żydów. Jego dwór charakteryzował się liberalnym stylem życia, co przyciągnęło krytykę współczesnych kronikarzy.

Tajemnicza śmierć

Wilhelm II zmarł w wyniku postrzelenia podczas polowania w New Forest. Okoliczności śmierci pozostają niejasne, a niektórzy historycy sugerują, że mogła być wynikiem spisku z udziałem jego brata Henryka, który stał się jego następcą.

Bibliografia

  • Kategoria: Władcy Anglii i Wielkiej Brytanii
  • Kategoria: Dynastia normandzka
  • Kategoria: Ofiary wypadków
  • Kategoria: Urodzeni w 1056
  • Kategoria: Zmarli w 1100