„`html
Wierzchucin Królewski
Wierzchucin Królewski (niem. Königlich Wierzchucin) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie bydgoskim, w gminie Koronowo.
Podział administracyjny
Do 1954 roku Wierzchucin Królewski był siedzibą gminy o tej samej nazwie.
Demografia
Według danych z grudnia 2015 roku, miejscowość liczyła 601 mieszkańców. Historia Wierzchucina sięga 1288 roku, kiedy to pojawiła się pierwsza wzmianka o osadzie w aktach klasztoru w Byszewie. Na początku istniał tu drewniany kościół zbudowany przez cystersów. W 1404 roku król Władysław II Jagiełło przekazał osadę opactwu w Byszewie, co mogło przyczynić się do nadania przymiotnika „Królewski” w nazwie miejscowości.
Później cystersi zbudowali kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła. W latach 1930–1931 ks. Bolesław Paluchowski rozpoczął budowę nowego kościoła, który został konsekrowany przez prymasa Polski kard. Augusta Hlonda. Niestety, w kwietniu 1940 roku ks. Paluchowski został aresztowany przez Niemców i zginął w obozie koncentracyjnym w Oranienburgu.
Zabytki
W miejscowości znajduje się pseudobarokowy kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zbudowany w latach 1929–1930. Został on wpisany do rejestru zabytków NID (nr rej.: A/1546 z 1.12.2009) i charakteryzuje się wystrojem rokokowym.
„`