„`html
Wierzchowo
Wierzchowo to wieś sołecka w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, stanowiąca siedzibę gminy Wierzchowo. W 2011 roku liczyła 1576 mieszkańców i była największą miejscowością gminy. W przeszłości, od 1975 do 1998 roku, administracyjnie należała do województwa koszalińskiego.
Geografia
Wieś położona jest około 23 km na południowy wschód od Drawska Pomorskiego, przy nieczynnej linii kolejowej nr 416. W skład sołectwa wchodzi także osada Wierzchówko.
Historia
Wierzchowo wzmiankowane jest po raz pierwszy w 1333 roku. W XVI wieku należało do rodu Borków. W okresie II wojny światowej, od 12 lutego do 3 marca 1945 roku, miały tu miejsce walki żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. W latach 80. XX wieku funkcjonował tu zakład karny, w którym przetrzymywano działaczy opozycyjnych.
Zabytki i atrakcje turystyczne
- Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – neogotycki z 1891 roku, wpisany do rejestru zabytków (nr rej. 361 z dnia 11 sierpnia 2008 r.). Kościół należy do dekanatu Drawsko Pomorskie, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wewnątrz znajduje się ołtarz z początku XVII wieku.
Transport
Stacja Wierzchowo Pomorskie uzyskała połączenie kolejowe w 1900 roku wraz z budową linii łączącej Kalisz Pomorski ze Złocieńcem. W 1992 roku zamknięto linię kolejową nr 416, a cztery lata później zamknięto połączenie z Kalisza Pomorskiego do Złocieńca.
Kultura i sport
W miejscowości znajdują się przedszkole oraz dwie szkoły: Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Szkoła Podstawowa im. 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty. Działa tu również biblioteka publiczna. Miejscowym klubem sportowym jest MLKS „Kolejarz” Wierzchowo, a klub unihokeja WSU Wierzchowo odnosi sukcesy na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Współpraca międzynarodowa
Od 1 lutego 2003 roku gmina Wierzchowo współpracuje z niemiecką gminą Henstedt-Ulzburg.
Osoby związane z Wierzchowem
- August Froehlich – katolicki ksiądz, przeciwnik nazizmu, zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau za obronę polskich robotników przymusowych.
„`