Wierzchlas
Wierzchlas to wieś położona w Polsce, w województwie łódzkim, w powiecie wieluńskim, będąca siedzibą gminy o tej samej nazwie. Miejscowość znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 486, łączącej Wieluń z Działoszynem.
Historia Wierzchlasu sięga 1323 roku, kiedy to wieś została wzmiankowana po raz pierwszy. W XI-XII wieku należała do kasztelanii rudzkiej. W tym czasie odkryto cenny zabytek sztuki romańskiej – misę z ornamentacją, wykorzystywaną podczas uroczystości kościelnych, która obecnie znajduje się w Muzeum w Wieluniu.
Z „Liber beneficiorum…” Jana Łaskiego wynika, że Wierzchlas był niegdyś wsią szlachecką, stanowiącą gniazdo rodowe rodziny Wierzchlejskich herbu Berszten. Parafia w Wierzchlasie była już wspomniana w 1491 roku. Kościół parafialny, datowany na XV wiek, zbudowano z kamienia i cegły, z dobudowaną drewnianą nawą w 1760 roku przez Felicjana Wierzchlejskiego, ówczesnego dziedzica. W 1873 roku kościół przeszedł gruntowną restaurację, a jego wyposażenie jest głównie rokokowe, w tym barokowa ambona z XVIII wieku oraz późnogotycka chrzcielnica.
Zabytki
Na liście zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa znajduje się:
- Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, datowany na koniec XIV wieku, XVIII i XIX wiek, nr rej. 975 z 30.12.1967.
Bibliografia
- „Katalog zabytków sztuki w Polsce”, Warszawa 1953, t. II, z. 12 (Powiat wieluński), w oprac. H. Hohensee-Ciszewskiej i B. Wolff.