„`html
Wielowicz
Wielowicz to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie sępoleńskim, w gminie Sośno. Do 1954 roku była siedzibą gminy Wielowicz, która obejmowała większość obszaru obecnej gminy Sośno.
Podział administracyjny i demografia
W 1955 roku na terenie gminy powstały trzy gromady: Wielowicz, Sośno i Wąwelno. Gromada Wielowicz utworzona została z dawnych sołectw: Szynwałd, Wielowicz (z Roztokami), Rogalin i Płosków. Miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego w latach 1975–1998. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z marca 2011 roku, Wielowicz liczy 192 mieszkańców, co czyni go jedenastą co do wielkości miejscowością w gminie Sośno.
Historia
Parafia św. Jakuba Apostoła w Wielowiczu została założona w latach dwudziestych XX wieku. Początkowo była kuracją, a w 1898 roku otwarto lokalny wikariat, do którego dołączono wioski Jastrzębiec i Młynki. Kościół w Wielowiczu, zbudowany w 1617 roku, jest zabytkiem II klasy. W 1747 roku z fundacji Aleksandra Potulickiego dokonano jego rozbudowy, a w 1910 roku przedłużono oraz dobudowano zakrystię. Po II wojnie światowej w Karolewie powstała kaplica Ofiar II Wojny Światowej, gdzie odnaleziono szczątki około 1700 pomordowanych mieszkańców w 1946 roku. Co roku w pierwszą niedzielę września i w Dzień Zaduszny odprawiana jest msza w intencji pomordowanych.
Współczesność
Obecnie w Wielowiczu działa filia Biblioteki Gminnej w Sośnie, Świetlica Wiejska oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej. Na północ od wsi znajduje się kompleks łąk znany jako Łąki Mazurskie, o powierzchni około 100 ha, który nie jest formalnie chroniony, ale stanowi ważny obszar przyrodniczy, będący ostoją ptactwa, w tym żurawia. Na południe od Wielowicza rozciąga się ciąg pagórków polodowcowych zwany ozem Wielowicz–Wielowiczek lub Ozem Galona.
„`