Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Wielki Szczyt Wideł

Chcę dodać własny artykuł

Wielki Szczyt Wideł

Wielki Szczyt Wideł (słow. Veľká Vidlová veža, niem. Große Gabelspitze, węg. Nagy Villa-csúcs) to szczyt o wysokości 2522 m n.p.m. w grani Wideł, położony w słowackich Tatrach Wysokich. Znajduje się pomiędzy Zachodnim a Wschodnim Szczytem Wideł, oddzielonymi odpowiednio Przełęczą w Widłach oraz Wyżnią Przełęczą w Widłach.

Wielki Szczyt Wideł jest najwyżej położonym punktem między Łomnicą a Kieżmarskim Szczytem, z wyjątkiem Miedzianego Muru. Jego strome ściany opadają zarówno do Doliny Dzikiej, jak i do Doliny Łomnickiej. Szczególnie imponująca jest ściana północno-zachodnia, która opada około 500 m do Miedzianej Kotliny, z dwiema Miedzianymi Ławkami. Dodatkowo, znajdują się tam żleby zbiegające z Kieżmarskiej Przełęczy oraz rysy, które je przedłużają. Na dolnej części ściany znajduje się Troista Płaśń, a powyżej niej Miedziana Kazalnica.

Wielki Szczyt jest widoczny z Łomnickiego Stawu oraz z kolejki na wierzchołek Łomnicy. Nie prowadzą na niego żadne oznaczone szlaki turystyczne, a dostęp do wierzchołka mają jedynie taternicy. Najprostsza droga prowadzi od Przełęczy w Widłach, omijając grań po stronie Cmentarzyska. Drogi prowadzące obiema ścianami są trudne, oceniane w skali UIAA na III–V.

Wielki Szczyt Wideł bywa mylony z całą granią, która nazywana jest Widłami, dlatego dla jasności wierzchołek określa się jako Wielki Szczyt Wideł.

Historia

Pierwsze wejścia na szczyt miały miejsce:

  • Miklós Szontagh (junior) i Johann Hunsdorfer (senior), koniec sierpnia 1903 r. – letnie
  • Ernst Dubke, Johann Breuer i Johann Franz (senior), 17 lutego 1906 r. – zimowe

Przypisy

Kategoria: Szczyty słowackich Tatr

Kategoria: Szczyty Tatr Wysokich