Wels – Miasto w Górnej Austrii
Wels, położone w północnej Austrii, jest drugim co do liczby ludności miastem w kraju związkowym Górna Austria, liczącym 64,4 tys. mieszkańców (stan na 1 stycznia 2023). Miasto leży nad rzeką Traun, w pobliżu Linzu, i pełni rolę istotnego ośrodka przemysłowego oraz handlowego.
Przemysł i infrastruktura
W Wels rozwinięty jest przemysł maszynowy, metalurgiczny, chemiczny, odzieżowy, włókienniczy oraz spożywczy. Miasto jest także węzłem kolejowym i organizuje targi rolne. Na północ od Wels wydobywa się gaz ziemny.
Historia
Osadnictwo w regionie Wels rozpoczęło się w neolicie. W okresie rzymskim, miasto zyskało na znaczeniu jako centrum prowincji Noricum. Około roku 120 uzyskało rzymskie prawa miejskie jako Municipium Ovilava, a później, w roku 215, zostało nazwane Colonia Aurelia Antoniana Ovilabis. Wówczas liczyło około 18 000 mieszkańców, lecz po upadku Cesarstwa Rzymskiego utraciło na znaczeniu. Prawa miejskie zostały przywrócone w 1222 roku. W ostatnich latach Wels odnotował znaczny wzrost populacji z 41 tys. w 1991 roku do 57 tys. w 2003 roku.
Zabytki
- Kościół św. Jana Ewangelisty (XII, XIV w.) z cennymi XVI-wiecznymi witrażami
- Późnogotycki ratusz, przebudowany w 1748 roku
- Zabytkowe domy
- Pozostałości murów miejskich
Współpraca międzynarodowa
Wels współpracuje z następującymi miejscowościami partnerskimi:
- Bystrzyca, Rumunia
- Chichigalpa, Nikaragua
- Straubing, Niemcy
- Tabor, Czechy
Incydent
29 marca 2008 roku w pobliżu Wels doszło do wypadku polskiego autobusu, w którym podróżowali pracownicy Elektrowni Opole. W wyniku zdarzenia zginął jeden mężczyzna, a 39 osób zostało rannych.