Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Weklice

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Weklice

Weklice (niem. Wöklitz) to wieś w Polsce, położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. Znajduje się na południowym skraju Wysoczyzny Elbląskiej, a przez wieś przepływa rzeka Kowalewka. Miejscowość ma bogatą historię, sięgającą czasów prehistorycznych, oraz ważne stanowiska archeologiczne.

Historia

Prehistoria

Weklice są miejscem osadniczym o bardzo długiej historii, sięgającej co najmniej początków naszej ery. W okolicy odkryto stanowisko kultury wielbarskiej, związanej z plemionami Gotów i Gepidów. Cmentarzysko datowane na I-IV wiek n.e. ujawnia bogate znaleziska, które sugerują, że Weklice mogły być ważnym ośrodkiem władzy w okresie wpływów rzymskich.

Okres wędrówek ludów i średniowiecze

Po odejściu Gotów i Gepidów w IV wieku n.e. okolice Weklic zajęła ludność zachodniobałtyjska, później znana jako Prusowie. W XIV wieku Weklice były strategicznie położonym grodziskiem, które w czasie drugiego powstania pruskiego zostało zniszczone przez lokalne plemiona. W późniejszym okresie wieś stała się siedzibą administracyjną podlegającą krzyżakom.

Czasy nowożytne

Po wojnie trzynastoletniej Weklice zostały przyłączone do Prus Królewskich. W XVIII wieku wieś miała już szkołę, a w XIX wieku rozwijała się jako lokalny ośrodek. Na początku XX wieku wieś obejmowała 600 ha i liczyła ponad 400 mieszkańców.

Wieś obecnie

Na koniec 2005 roku Weklice miały 112 mieszkańców i zajmowały 318 ha. Gospodarstwa rolne skupione są wzdłuż głównej drogi, a wieś znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Przez wieś przebiega droga powiatowa, a dzieci dojeżdżają do szkół w pobliskich miejscowościach.

Stanowiska archeologiczne

  • Grodziska: Badania amatorskie i profesjonalne prowadzone od XIX wieku ujawniły pozostałości grodzisk obronnych w okolicy.
  • Cmentarzysko: Odkryte w 1923 roku cmentarzysko kultury wielbarskiej jest jednym z największych w Europie. Badania wskazują na jego funkcjonowanie od I do IV wieku n.e.
  • Pochówki łodziowe: W Weklicach znaleziono groby z pochówkami w łodziach, co jest rzadkim zjawiskiem, znanym głównie z innych lokalizacji, takich jak Bornholm.

„`