Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Węgry (województwo opolskie)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Węgry

Węgry, znane w języku niemieckim jako Wengern, to wieś położona w województwie opolskim, w powiecie opolskim, w gminie Turawa. Znajduje się nad rzeką Małą Panwią, w pobliżu drogi krajowej nr 45, w sąsiedztwie wioski Osowiec.

Historia

Nazwa „Węgry” jest związana z węgierskimi osadnikami, którzy mieli zasiedlić tę okolicę. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1295 roku. Most przez Małą Panew został zbudowany w 1903 roku po wcześniejszym zniszczeniu przez powódź. Mieszkańcy w 1811 roku starali się o drewniany kościół św. Barbary, lecz ostatecznie trafił on do Kolanowic.

W 1925 roku utworzono parafię obejmującą Węgry, Kolanowice i Osowiec. Podczas II wojny światowej wieś nie była terenem walk, jednak wiele budynków spłonęło w wyniku rabunków. Wojsko niemieckie planowało wysadzenie mostu, ale nie doszło do tego z powodu wkroczenia wojsk radzieckich.

W latach 80. zdecydowano o budowie obwodnicy dla Węgier i Osowca w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Infrastruktura

W wiosce znajdują się przedszkole, społeczna szkoła podstawowa oraz remiza OSP. Działają również dwa przystanki PKS, obsługujące połączenia z Opolem, Kluczborkiem i Olesnem.

Zabytki

Węgry mogą poszczycić się kilkoma zabytkami, w tym:

  • Kościół parafialny pod wezwaniem św. Józefa z lat 1938-39, poświęcony w 1939 roku.
  • Pomnik upamiętniający mieszkańców poległych w I wojnie światowej, zbudowany w latach międzywojennych, z tablicami z nazwiskami żołnierzy poległych w II wojnie światowej.
  • Krzyż i kapliczka z figurką św. Urbana, patrona miejscowości, zbudowane w 1837 roku oraz druga kapliczka z lat 1936-1937.

Osoby związane z Węgrami

  • Piotr Klimek – duchowny katolicki, katecheta, dziekan w Żorach.
  • Józef Franczok – architekt.

„`