Węgierskie – podstawowe informacje
Węgierskie jest wsią położoną w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Kostrzyn. Należy do parafii w Czerlejnie i sąsiaduje z Pławcami, Markowicami, Ługowinami oraz Janowem. W latach 1975–1998 wieś administracyjnie przynależała do województwa poznańskiego.
Architektura
W miejscowości znajduje się piętrowy pałac z portykiem arkadowym, zbudowany w 1912 roku według projektu Rogera Sławskiego dla rodziny Ziołeckich. Obecnie pełni funkcję domu mieszkalnego.
Historia
Węgierskie, znane również pod różnymi nazwami (m.in. Wengierskie, Vegierskie), zostało osadzone przez jeńców z Węgier. Po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumentach z 1371 roku. Przez wieki wieś była w posiadaniu różnych rodów, w tym Węgierskich, Malczewskich oraz Bronikowskiej. W XIX wieku majątek przeszedł w ręce niemieckie, a następnie w 1890 roku do Banku Kredytowego w Szczecinie. W drugiej połowie XIX wieku wybudowano dwór, który na początku XX wieku został rozbudowany w stylu neorenesansowym. Park krajobrazowy powstał na przełomie XIX i XX wieku. Pałac po 1945 roku był zamieszkiwany przez różne rodziny, w tym parcelantów oraz pracowników PGR.
Krzyż pamięci
W pobliskim lesie znajduje się krzyż poświęcony pamięci ofiar hitleryzmu. Na tablicy pamiątkowej widnieje napis:
„W tym miejscu 4 listopada 1939 r. rozstrzelani zostali przez hitlerowców mieszkańcy Kostrzyna: Roman Tomaszewski, Stanisław Janiszewski, Leon Pacholski. Cześć ich Pamięci.”