Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Wawer (organizacja)

Organizacja Małego Sabotażu „Wawer”

„Wawer” to konspiracyjna organizacja młodzieżowa, założona w 1940 roku przez Aleksandra Kamińskiego w Warszawie, która działała w ramach Szarych Szeregów. Jej celem było prowadzenie propagandy antyhitlerowskiej oraz zwalczanie niemieckiej propagandy poprzez techniki małego sabotażu. Nazwa organizacji pochodzi od zbrodni dokonanej przez Niemców na Polakach w Wawrze w grudniu 1939 roku.

Reklama

Działalność

W 1941 roku „Wawer” połączył się z organizacją „Palmiry”, tworząc wspólną strukturę o nazwie „Wawer-Palmiry”. Organizacja liczyła około 500 członków, w tym wielu harcerzy. Jej struktura opierała się na podziale dzielnicowym, podobnie jak w Szarych Szeregach.

Główne działania „Wawra” obejmowały:

Reklama
  • Umieszczanie antyniemieckich napisów i polskich symboli narodowych.
  • Kolportowanie ulotek oraz usuwanie symboli hitlerowskich.
  • Gaszenie kin, z dochodami przeznaczonymi na propagandę.
  • Nękanie ludności niemieckiej poprzez wysyłanie fałszywych wezwań urzędowych.
  • Przemianowywanie ulic, np. Aleje Jerozolimskie na Aleje gen. Władysława Sikorskiego.

Wśród członków wyróżniali się Tadeusz Zawadzki, który otrzymał pseudonim „Kotwicki” za namalowanie licznych znaków Polski Walczącej, oraz Aleksy Dawidowski, znany jako „Kopernicki” za akcję związaną z pomnikiem Mikołaja Kopernika.

„Wawer” był także odpowiedzialny za wydanie „Dodatu Nadzwyczajnego” do „Nowego Kuriera Warszawskiego”, który zawierał informacje o walkach Wojska Polskiego na Zachodzie. Wydawnictwo to było ostemplowane życzeniami dla Prezydenta RP Władysława Raczkiewicza i Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego.

Podsumowanie

Organizacja Małego Sabotażu „Wawer” odegrała istotną rolę w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej, angażując młodzież w działania przeciwko okupantowi i prowadząc działalność propagandową w celu podtrzymania morale społeczeństwa polskiego.

Reklama

Linki zewnętrzne

  • Kategoria: Szare Szeregi
  • Kategoria: Wawer
Reklama