„`html
Warszowice
Warszowice (niem. Warschowitz) to wieś w Polsce, usytuowana w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Pawłowice. Powierzchnia sołectwa wynosi 14,82 km², a liczba mieszkańców to 1907, co daje gęstość zaludnienia na poziomie 128,7 os./km².
Historia
Miejscowość została po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie „Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis” z około 1305 roku, gdzie była zobowiązana do płacenia dziesięciny biskupstwu wrocławskiemu. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od skróconej formy staropolskiego imienia Warcisław.
W dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich z 21 lutego 1517 roku wieś wymieniono jako „Wrssowicze”. W 1980 roku odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej oraz polskich mieszkańców zamordowanych w czasie II wojny światowej. W latach 1975–1998 Warszowice należały do województwa katowickiego.
Zabytki
W Warszowicach znajduje się jeden obiekt zabytkowy:
- Dom nr 47 z XIX wieku (nr rej.: 516/65 z 20.01.1966)
Zabytkowy spichlerz plebański z XVIII wieku znajduje się w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Turystyka
Przez Warszowice przebiegają trasy rowerowe:
- Czarna trasa rowerowa nr 188 – Trakt Czarnego Skarbu
- Niebieska trasa rowerowa nr 178 – Pawłowice – Pszczyna (Plessówka)
Kościoły
Na terenie wsi działają następujące parafie:
- Kościół Rzymskokatolicki (parafia św. Mikołaja)
- Kościół Ewangelicko-Augsburski (parafia w Warszowicach)
Przemysł
W końcu lat 80. planowano budowę kopalni węgla kamiennego „Warszowice”, jednak po zmianach społeczno-gospodarczych projekt porzucono. Obecnie w Warszowicach znajduje się Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której funkcjonują fabryki kabli, kostki brukowej, kawy, sprzętu chłodzącego oraz środków czystości. W 2006 roku rozpoczęto budowę kolejnych zakładów.
„`