Wanda Chotomska
Wanda Maria Chotomska (26 października 1929 – 2 sierpnia 2017) była polską pisarką, znaną przede wszystkim z twórczości dla dzieci i młodzieży, w tym z popularnego cyklu programów telewizyjnych Jacek i Agatka.
Życiorys
Urodziła się w Warszawie, w rodzinie o artystycznych tradycjach. W czasie Powstania Warszawskiego służyła jako sanitariuszka. Po wojnie studiowała na Akademii Nauk Politycznych. Chotomska była laureatką wielu nagród, w tym Orderu Uśmiechu, który zainicjowała. Zmarła i została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Twórczość
Wanda Chotomska była autorką wielu wierszy i opowiadań dla dzieci, a także scenariuszy bajek filmowych. Jej najważniejsze dzieła to:
- Poezja: Wiersze pod psem (1959), Kaczka-tłumaczka (1968), Dla każdego coś śmiesznego (1971).
- Opowiadania: Klucze do Jelenia (1972), Drzewo z czerwonym żaglem (1976).
- Scenariusze bajek: Tadek Niejadek (1957), Czarna krowa w kropki bordo (1971).
- Inne: Abecadło krakowskie (1962), Bajki z 1001 dobranocy (1972).
Odznaczenia
- Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
- Order Uśmiechu (1969)
- Medal Komisji Edukacji Narodowej (1977)
- Medal Polskiej Sekcji IBBY (2003)
Życie osobiste
Była żoną Jerzego Steinmetza, z którym miała córkę Ewę, aktorkę i działaczkę na rzecz dzieci. Po rozwodzie związana była z Eugeniuszem Stecem, z którym żyła aż do jego śmierci w 1991 roku.
Upamiętnienie
Wiele instytucji edukacyjnych nosi jej imię, w tym przedszkola oraz biblioteki. Chotomska została również uhonorowana tytułem Honorowego Obywatela Miasta Słupska i Zgierza.
Podsumowanie
Wanda Chotomska pozostawiła po sobie bogaty dorobek literacki, który wpłynął na pokolenia dzieci. Jej twórczość jest ceniona za wartości edukacyjne i artystyczne.