Walkirie w mitologii nordyckiej
Walkirie, znane również jako Valkyrie, to pomniejsze boginie w mitologii nordyckiej, będące córkami Odyna. Zwykle przedstawiane są jako piękne wojowniczki, dosiadające skrzydlatych koni i uzbrojone we włócznie oraz tarcze. Dwie z najbardziej znanych walkirii nosiły przydomki Wyjąca i Wściekła.
Ich głównym zadaniem było sprowadzanie dusz najdzielniejszych wojowników, zwanych Einherjerami, do Walhalli. Ponadto, służyły jako posłanki Odyna i uczestniczyły w ucztach w Walhalli.
Jednym z popularnych mitów dotyczących walkirii jest historia romansu Brunhildy z wojownikiem Sygurdem. Ta opowieść zainspirowała Richarda Wagnera do stworzenia wątków w jego dramatach muzycznych, takich jak Walkiria, Zygfryd oraz Zmierzch bogów, które są częścią tetralogii Pierścień Nibelunga.
Alfabetyczna lista walkirii
- Brunhilda (Brynhildr)
- Göndul
- Gudr
- Gunn
- Herfjoturr
- Hildr
- Hladgunnr
- Hlokk
- Hrist
- Mist
- Olrun
- Rota
- Sigrdrifa (Sigrdrífa)
- Sigrun (Sigrún)
- Skagull
- Skeggjald
- Skuld
- Svafa (Sváva)
- Thrud (Þrúðr)
- Madziga
W wagnerowskim Pierścieniu Nibelunga występuje dziewięć walkirii, których imiona różnią się od tych na powyższej liście. W różnych wersjach mitów pojawiają się również inne walkirie, takie jak Eir, Geirahod (Geirahöð), Geiravor, czy Kára.
Podsumowanie
Walkirie w mitologii nordyckiej pełnią kluczową rolę jako przewodniczki dusz poległych wojowników. Ich mitologie i historie, w tym romanse, miały istotny wpływ na kulturę, w tym dzieła muzyczne Wagnera.