Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Walentynki

Walentynki

Walentynki, obchodzone corocznie 14 lutego, to święto zakochanych, którego nazwa pochodzi od św. Walentego. W tym dniu powszechnym zwyczajem jest wysyłanie listów z wyznaniami miłości oraz drobnych upominków. W krajach zachodnich, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, św. Walenty jest uznawany za patrona zakochanych.

Reklama

Historia walentynek

Obchody walentynek sięgają średniowiecza w południowej i zachodniej Europie, podczas gdy północna i wschodnia Europa przyłączyły się znacznie później. Chociaż dzień ten jest związany z katolickim patronem, istnieją również powiązania z rzymskimi tradycjami, takimi jak losowanie imion wybranek serca. Możliwe, że obchody nawiązują do Luperkaliów, starożytnego rzymskiego święta ku czci Junony i Pana.

Wielką rolę w popularyzacji walentynek odegrał sir Walter Scott, co przyczyniło się do ich rozprzestrzenienia na całym świecie.

Reklama

Walentynki w Polsce

W Polsce walentynki pojawiły się w latach 80. XX wieku, wprowadzając kult św. Walentego z Bawarii i Tyrolu. W 1989 roku Stowarzyszenie Młodzieży Niepełnosprawnej „Alfa” zaczęło dystrybuować kartki walentynkowe, a ich popularność wzrosła w latach 90. XX wieku. Promotorką walentynek w Polsce była Nina Kowalewska-Motlik, która w 1992 roku współpracowała przy ich propagowaniu w telewizji.

Lokalny kult św. Walentego w Chełmnie łączył tradycje anglosaskie z miejscowymi wierzeniami, co przyczyniło się do rozwinięcia obchodów tego święta.

Krytyka walentynek

Walentynki spotykają się z krytyką w Polsce, gdzie niektórzy postrzegają je jako przejaw amerykanizacji, który wypiera rodzime tradycje. Krytykowane są również za komercjalizację i konsumpcjonizm, będące sposobem na ożywienie sprzedaży między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą.

Dla części osób niebędących w związkach, zwłaszcza tzw. singli, walentynki mogą być postrzegane jako opresyjne. Społeczność quirkyalone ustanowiła 14 lutego jako International Quirkyalone Day, jako formę sprzeciwu. Dodatkowo, Świadkowie Jehowy oraz niektóre kraje, jak Pakistan czy Indie, odrzucają obchody walentynek jako niezgodne z ich przekonaniami religijnymi.

Reklama
Reklama