Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Walenty Stefański

Walenty Maciej Stefański

Walenty Maciej Stefański (1813-1877) był polskim działaczem politycznym, księgarzem i drukarzem. W 1848 roku był członkiem Komitetu Narodowego Polskiego w Poznaniu oraz jednym z organizatorów Ligi Polskiej.

Reklama

Działalność w Wielkopolsce

Stefański, syn rybaka, rozpoczął edukację u księży reformatów, a później pracował w drukarni E. Deckera w Poznaniu. W 1831 roku uczestniczył w powstaniu listopadowym, za co otrzymał odznaczenie wojskowe. Po aresztowaniu przez pruskie władze, został amnestionowany i odbył służbę wojskową w Nadrenii.

W 1838 roku otworzył księgarnię, a dwa lata później drukarnię. W latach 1842-1846 wydawał czasopisma, takie jak „Postęp” i „Obrona prawdy”. Działał w Związku Plebejuszy, a w 1845 roku założył Gospodę Miejską w Poznaniu. Po krótkim aresztowaniu kontynuował działalność konspiracyjną, przygotowując Wiosnę Ludów.

Reklama

W latach 1848-1850 redagował ludowe pismo „Wielkopolanin” oraz był wydawcą „Słowiańskich starożytności” autorstwa Pawła Józefa Szafarzyka. Jego drukarnia została zamknięta w 1851 roku, po czym próbował handlu, co zmusiło go do częstych zmian miejsca zamieszkania.

Działalność na Pomorzu

Przeniósł się na Pomorze i osiedlił w Pelplinie w 1864 roku, gdzie kontynuował działalność narodową. W latach 1863-1864 był więziony w Świnoujściu. W Pelplinie założył Towarzystwo Rolnicze oraz kasę pożyczkową, ale z biegiem lat ograniczył swoją działalność społeczną.

Stefański ożenił się z Pauliną Stefańską, z którą miał pięcioro dzieci. Zmarł w 1877 roku i został pochowany w Pelplinie.

W kulturze

Walenty Stefański jest jednym z bohaterów polskiego serialu historycznego „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy”, w reżyserii Jerzego Sztwiertni, w którym rolę tę zagrał Wiesław Rudzki.

Reklama

Bibliografia

  • Janina Krausowa, Walenty Stefański, w: Wielkopolski Słownik Biograficzny, Warszawa-Poznań 1981.
  • Witold Jakóbczyk, Przetrwać nad Wartą 1815–1914, Warszawa 1989.

Linki zewnętrzne

Reklama