Vercelli – Miasto w Piemont
Vercelli (wł. Vercell, piem. Vërsèj) to miasto i gmina położona w regionie Piemont, w prowincji Vercelli, na Nizinie Padańskiej, nad rzeką Sesia, będącą dopływem Padu. W 2004 roku gmina liczyła 44 950 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia 569 osób/km².
Gospodarka
Vercelli jest znaczącym ośrodkiem handlowym w regionie rolniczym, z dominującą uprawą ryżu. Miasto rozwija także przemysł maszynowy, chemiczny, włókienniczy, cementowy, drzewny oraz spożywczy, a także produkuje instrumenty muzyczne. Działa tu węzeł kolejowy i drogowy, co sprzyja komunikacji.
Historia
W starożytności teren ten był osiedlem liguryjskim, a później rzymskim municypium o nazwie Vercellae. W 101 p.n.e. miała miejsce bitwa na Polach Raudyjskich, w której rzymski wódz Gajusz Mariusz pokonał Cymbrów. Od IV wieku Vercelli stało się siedzibą biskupstwa, a po upadku Rzymu było stolicą longobardzkiego księstwa, a następnie frankońskiego hrabstwa. W drugiej połowie XI wieku miasto stało się jednym z najpotężniejszych ośrodków miejskich północnej Italii. Od 1335 roku znajdowało się pod panowaniem Viscontich, a od 1427 roku książąt Sabaudii, dzieląc późniejsze losy Piemontu.
Zabytki
Vercelli oferuje wiele zabytków, w tym:
- Zamek z XIII wieku
- Katedra (XVI, XVIII w.) oraz kampanila z XII wieku
- Kościoły:
- San Giuliano (XII w.)
- San Bernardo (XII w.)
- San Francesco (XIII w.)
- San Paolo (XII, XVII w.)
- San Cristoforo (XVI w.)
- Bazylika Sant’Andrea (1224)
- Szpital z XIII wieku
- Liczące się domy i pałace, takie jak Casa Paolo (XII, XVII w.), Casa Ceritori (1496) oraz Palazzo Borgogna (1836)
Osobliwości
Miasto Vercelli jest związane z postacią św. Euzebiusza, biskupa żyjącego w latach 283-371.
Współpraca Międzynarodowa
- Francja: Arles
- Hiszpania: Tortosa
Źródło Danych
Informacje pochodzą z Istituto Nazionale di Statistica (ISTAT).