Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

V.

Wprowadzenie do powieści „V.”

„V.” to debiutancka powieść Thomasa Pynchona, wydana w 1963 roku, która zyskała uznanie, zdobywając William Faulkner Foundation Award za najlepszą powieść roku. Dzieło to stanowi wstęp do kolejnej powieści autora, „Tęczy grawitacji” (ang. „Gravity’s Rainbow”).

Reklama

Tematyka i struktura

Chociaż trudno jest streścić fabułę „V.”, można wskazać, że centralnym motywem jest „poszukiwanie tytułowej V.”. Czytelnik, wchodząc w labirynt powieści, staje przed wyzwaniem odkrycia tożsamości tej postaci. Droga do jej poznania jest bogata w różnorodne wątki, w tym:

  • polowanie na aligatory w kanałach Nowego Jorku,
  • obyczaje amerykańskich żołnierzy marynarki wojennej,
  • historię jazzu (m.in. Ornette Coleman, Thelonious Monk),
  • chirurgię plastyczną i jej konsekwencje,
  • zapomniane aspekty niemieckich kolonii w Namibii,
  • wojenne losy Malty.

Te różnorodne wątki ilustrują charakterystyczny dla Pynchona rozmach i głęboką erudycję. Inicjał „V.” staje się nicią Ariadny, przewijającą się również w „Tęczy grawitacji”, która została opublikowana dziesięć lat później.

Reklama

Wydanie polskie

W 2022 roku, Wydawnictwo Mag opublikowało polskie wydanie „V.” w tłumaczeniu Wojciecha Szypuły, co umożliwiło szerszej publiczności zapoznanie się z tą ważną powieścią.

Podsumowanie

„V.” to złożone dzieło, które łączy różnorodne wątki i tematy, odzwierciedlające bogactwo intelektualne Pynchona. Choć poszukiwanie tytułowej V. jest trudne, podróż przez tę powieść jest niewątpliwie wzbogacająca.

Reklama
Reklama