Dzisiaj jest 8 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ustrój polityczny Iraku

Chcę dodać własny artykuł

Polityka Iraku po 2003 roku

Po obaleniu dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku, Irak przeszedł na system demokracji parlamentarnych i stał się republiką federalną. Kraj zyskał silną władzę prowincji oraz autonomiczny region Kurdystanu.

Struktura Władzy

Władza w Iraku jest podzielona na trzy główne gałęzie: ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą.

Władza ustawodawcza

Zgodnie z konstytucją z 2005 roku, władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu, który składa się z:

  • Rada Reprezentantów (Majlis an-Nuwwab) – 328 posłów wybieranych na 4 lata w wyborach powszechnych.
  • Rada Federacji (Majlis al-Ittihad) – złożona z przedstawicieli delegowanych przez prowincje, z ograniczonymi uprawnieniami.

Wybory do Rady Reprezentantów odbywają się na zasadzie proporcjonalnej, z algorytmem zapewniającym minimalną liczbę reprezentantów dla każdej prowincji.

Władza wykonawcza

W skład władzy wykonawczej wchodzi Prezydent Iraku, wybierany przez Radę Reprezentantów większością ponad 2/3 głosów, oraz Premier, który jest nominowany przez Prezydenta i zatwierdzany przez Radę. Obecnym prezydentem jest Kurd Abdul Latif Raszid, a premierem szyita Muhammad Szija as-Sudani. Prezydent ma dwóch zastępców, a trójka prezydencka musi reprezentować różne grupy etniczne: Kurda, Araba sunnitę i Araba szyitę.

Władza sądownicza

Władzę sądowniczą sprawują niezawisłe sądy, w tym Federalny Sąd Najwyższy oraz Wyższa Rada Sądownicza. Władze lokalne reprezentowane są przez 18 gubernatorów prowincjonalnych, którzy mają swoje rady i władzę wykonawczą, ale nie sądowniczą.

Autonomiczny Region Kurdystanu

Region Kurdystanu składa się z trzech północnych prowincji, posiadających własny parlament, składający się z 111 przedstawicieli (w tym 11 dla mniejszości niekurdyjskich). Region ten ma własnego prezydenta i premiera, wybieranego przez parlament, i podlega zarówno rządowi centralnemu, jak i lokalnemu.