„`html
Urszula Ledóchowska
Urszula Ledóchowska (właściwie Julia Maria Halka-Ledóchowska) urodziła się 17 kwietnia 1865 roku w Loosdorfie w Austrii, a zmarła 29 maja 1939 roku w Rzymie. Była polską świętą katolicką oraz założycielką Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.
Życiorys
Urszula była jednym z dziewięciorga dzieci Antoniego Augusta Ledóchowskiego i Józefiny Salis-Zizers. W jej rodzinie wiele osób wybrało życie konsekrowane, w tym jej siostra Maria Teresa, błogosławiona Maria Ledóchowska, oraz brat Włodzimierz, przyszły przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego.
W wieku 18 lat przeniosła się z rodziną do Lipnicy Dolnej, a w 1886 roku wstąpiła do krakowskiego klasztoru urszulanek, przyjmując imię Urszula. W 1907 roku, po uzyskaniu błogosławieństwa papieża Piusa X, rozpoczęła pracę w Petersburgu, gdzie kierowała internatem przy polskim gimnazjum. W 1910 roku powstał dom dla wspólnoty oraz gimnazjum z internatem dla dziewcząt.
Po wydaleniu z Rosji w 1914 roku, Urszula pracowała w Skandynawii, gdzie założyła szkołę dla dziewcząt i ochronkę dla sierot. W 1920 roku urszulanki wróciły do Polski, a Urszula wkrótce przekształciła zgromadzenie w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które działało w Polsce, Włoszech i Francji.
1 stycznia 1925 roku założyła w Pniewach pierwsze w Polsce koło Krucjaty Eucharystycznej.
Zmarła w Rzymie, gdzie odbył się jej pogrzeb na cmentarzu Campo Verano.
Ordery i odznaczenia
- Krzyż Niepodległości (1930)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1927)
- Złoty Krzyż Zasługi (1937)
Kult
Urszula Ledóchowska była szanowana za swoje poświęcenie, szczególnie dla dzieci. Po jej śmierci zaczęto mówić o niej jako o „świętej”. Jan Paweł II beatyfikował ją 20 czerwca 1983 roku, a kanonizował 18 maja 2003 roku w Rzymie. Jej ciało zostało przewiezione z Rzymu do Pniew w 1989 roku.
Parafie oraz szkoły noszą jej imię, a od 2006 roku jest patronką Sieradza, a od 2016 roku Pniew.
„`