Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Urban V

Urban V

Guillaume de Grimoard (ur. 1310, zm. 19 grudnia 1370) był papieżem od 28 września 1362 do 19 grudnia 1370 oraz błogosławionym Kościoła katolickiego.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Urodził się w rodzinie szlacheckiej na zamku Grisac w Le Pont-de-Montvert. Był benedyktynem w klasztorze S. Victor w Marsylii, gdzie od 1361 roku pełnił funkcję opata. Ukończył studia z zakresu prawa kanonicznego na uniwersytetach w Tuluzie i Montpellier, zdobywając doktorat w 1342 roku. W latach 1352, 1354, 1360 oraz 1362 był legatem papieskim we Włoszech.

Wybór na papieża

Po śmierci Innocentego VI, Kolegium kardynałów, nie mogąc wybrać kandydata, jednogłośnie wybrało Guillaume’a de Grimoarda, który nie był kardynałem. Święcenia biskupie i koronację przyjął w Awinionie.

Pontyfikat

Urban V prowadził życie mnisze, skupiając się na modlitwie i studiach. Dążył do ograniczenia luksusu na dworze papieskim, zmniejszając dziesięciny i potępiając kumulowanie beneficjów. Dążył do unii z Kościołem bizantyńskim, organizując krucjatę aleksandryjską, która jednak zakończyła się niepowodzeniem. W 1364 roku podpisał traktat pokojowy z Bernabem Viscontim, w wyniku którego musiał wypłacić odszkodowania.

Urban pragnął powrotu do Rzymu. 30 kwietnia 1367 roku opuścił Awinion i przybył do Rzymu 16 października. Mimo trudnych warunków, natychmiast zainicjował remont rzymskich bazylik. W 1368 roku do Rzymu przybył cesarz rzymsko-niemiecki Karol IV, a rok później cesarz bizantyński Jan V Paleolog, jednak negocjacje dotyczące unii nie przyniosły efektów.

Ostatnie lata i śmierć

Z powodu trudności w Państwie Kościelnym oraz presji francuskich kardynałów, Urban rozważał powrót do Awinionu, co uczynił we wrześniu 1370 roku. W listopadzie zachorował i zmarł 19 grudnia. Pochowano go w Awinionie, ale w 1372 roku jego grób przeniesiono do Marsylii.

Ikonografia

Urban V jest przedstawiany w szatach pontyfikalnych, na tronie, bez zarostu, z tiarą na głowie, uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa oraz z głowami świętych Piotra i Pawła w lewej ręce.

Ciekawostki

  • 1 września 1364 roku wydał bullę powołującą Akademię Krakowską.
  • Próby kanonizacji podjął Waldemar IV, władca Danii, oraz papież Grzegorz XI w 1375 roku, jednak nie doszło do niej z powodu wydarzeń w Europie.
  • Kult Urbana V został zaaprobowany przez papieża Piusa IX, który beatyfikował go 10 marca 1870. Wspomnienie jest obchodzone 19 grudnia.