Uników – Opis Miejscowości
Uników to wieś położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Złoczew. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa sieradzkiego. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1386 roku.
Do XVI wieku Uników był własnością rodu Unikowskich, a następnie przeszedł w posiadanie kapituły gnieźnieńskiej. W XIV wieku istniała tu parafia, a świątynia była znana w regionie za sprawą cudownego obrazu św. Stanisława, do którego pielgrzymował Jan Długosz w 1436 roku.
Pierwszy drewniany kościół został gruntownie odrestaurowany w 1622 roku, a w 1870 roku z powodu starości został rozebrany. Nowy, murowany kościół wybudowano do 1875 roku. W 1929 roku spalił się, jednak cudowny obraz ocalał i został wywieziony do Częstochowy, skąd nie powrócił.
Wyposażenie Kościoła
Współczesne wyposażenie kościoła obejmuje m.in.:
- Barokową rzeźbę św. Walentego z XVIII wieku
- Rokokową rzeźbę św. Jana Nepomucena
- Krucyfiks i kielich z XVIII wieku
- Belkę z drewnianego kościoła z datą „1620”
- Marmurowe tablice epitafijne z nazwiskami dobrodziei kościoła
W bocznych ołtarzach znajdują się obrazy z XVIII wieku, a także barokowe tabernakulum, ambona oraz rokokowa chrzcielnica. Cennym obiektem jest rzeźbiona ława kolatorska z herbem Jelita, wykonana w XVII wieku.
Dzwonnica i Plebania
Obok kościoła znajduje się murowana dzwonnica z trzema dzwonami, z których dwa pochodzą z drugiej połowy XV wieku, a jeden z 1531 roku. Plebania została zbudowana w 1872 roku.
Zabytki
Kościół parafialny pw. św. Stanisława, wybudowany w 1875 roku, został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa pod nr rej. 11 z dnia 22.08.1977.