Umywalka
Umywalka to istotny element wyposażenia łazienki, przeznaczony głównie do mycia rąk i twarzy. Zazwyczaj składa się z płytkiego naczynia oraz powierzchni odkładczej. Najczęściej wykonuje się ją z ceramiki, choć dostępne są również modele z innych materiałów, takich jak szkło, kamień naturalny, żeliwo, tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna. Umywalka posiada otwór odpływowy, który często jest połączony z otworem przelewowym. Woda do umywalki dostarczana jest za pomocą baterii, a odpływ realizowany jest przez różne rodzaje zaworów odpływowych, takie jak korki automatyczne czy systemy „klik-klak”.
Sposoby podziału umywalek
Umywalki można klasyfikować na podstawie sposobu instalacji:
- podwieszana
- stojąca
- stawiana na blat (nablatowa)
- półblatowa
- podblatowa
- blatowa (wpuszczana w blat)
- narożna
Umywalki mogą być symetryczne lub asymetryczne, z otworem lub bez, z przelewem lub bez. Dla umywalek meblowych projektowane są specjalne szafki podumywalkowe. W celu zamaskowania elementów instalacyjnych stosuje się postumenty i półpostumenty. Postument to kolumna stojąca, która nie wspiera umywalki, natomiast półpostument jest przymocowany pod umywalką i nie dotyka podłogi.
Odpływ
Producenci oferują dwa standardowe rodzaje odpływów (zawór odpływowy) o średnicy 1¼ cala. W kuchni funkcjonalnym odpowiednikiem umywalki jest zlewozmywak.
Podsumowanie
Umywalka jest kluczowym elementem łazienki, dostępna w różnych formach i materiałach. Odpowiedni dobór umywalki oraz jej instalacji wpływa na funkcjonalność i estetykę przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na rodzaj odpływu, aby zapewnić skuteczność w użytkowaniu.