„`html
Ulica Krakowskie Przedmieście
Krakowskie Przedmieście to ulica w śródmieściu Warszawy, będąca północnym odcinkiem Traktu Królewskiego. Jej początek wyznacza pomnik Mikołaja Kopernika, a koniec stanowi plac Zamkowy. Ulica jest objęta ochroną jako zabytek (nr rej. 205 z 1 czerwca 1965) oraz pomnikiem historii od 1994 roku.
Historia
Przedmieścia przy Bramie Krakowskiej zaczęły się tworzyć w XIV wieku, a w 1454 roku powstał kościół bernardynów. Teren ten nazywano placem Bernardyńskim, a później Krakowskim Przedmieściem. Ulica stała się miejscem budowy pałaców magnaterii oraz królewskich rezydencji, a także odbywały się tu triumfalne wjazdy do miasta.
W XVII wieku ulica zyskała nowe nazwy, a w XVIII wieku całkowicie wybrukowano jej nawierzchnię. W XIX wieku Krakowskie Przedmieście stało się centrum życia społecznego i kulturalnego Warszawy. W czasie II wojny światowej ulica ucierpiała, ale po wojnie większość zabytków odbudowano, dostosowując je do wcześniejszego stylu architektonicznego.
Ważniejsze obiekty
Strona nieparzysta:
- Instytut Nauk Politycznych UW (nr 1)
- Pałac Czapskich (nr 5)
- Hotel Europejski (nr 13)
- Pałac Potockich (nr 15)
- Kamienica Macieja Kurowskiego (nr 81)
Strona parzysta:
- Pomnik Mikołaja Kopernika
- Pałac Staszica (nr 30)
- Kościół Sióstr Wizytek (nr 34)
- Hotel Bristol (nr 42/44)
- Pałac Prezydencki (nr 46/48)
Obiekty nieistniejące
- Kaplica Moskiewska
- Pałac Karasia (nr 2)
- Kamienica Beyera (nr 9)
- Pomnik Iwana Paskiewicza
Ulica w kulturze
Krakowskie Przedmieście pojawia się w literaturze, np. w powieści Lalka Bolesława Prusa, oraz w tekstach piosenek, takich jak „Nostalgia” Taco Hemingwaya i „Warszawa” zespołu T.Love.
Linki zewnętrzne
Archiwalne widoki ulicy można znaleźć w bibliotece Polona.
„`