Ulica 3 Maja w Rzeszowie
Ulica 3 Maja, znana również jako „Paniaga”, jest jedną z najważniejszych i najstarszych ulic Rzeszowa. Biegnie od kościoła farnego do zbiegu alei Pod Kasztanami i ulicy Zamkowej, stanowiąc część głównego traktu pieszego i będąc ważnym deptakiem w mieście.
Historia
Historia ulicy sięga XIV wieku, kiedy to w pobliżu powstał kościół farny oraz rzeszowski zamek. W XIX wieku ulica stała się miejscem spotkań mieszkańców, umożliwiając wymianę poglądów niezależnie od lokalnej władzy. W czasie II wojny światowej wiele kamienic zostało zniszczonych, a po wojnie odbudowane w okrojonym wydaniu, co wpłynęło na obniżenie ich wysokości w porównaniu do innych ulic Rzeszowa.
Nazwa
Ulica nosiła różne nazwy, w tym „Ku Piarum Scholarum”, „Pijarska”, czy „Herrengasse”. Obecna nazwa „3 Maja” została nadana z okazji rocznicy uchwalenia Ustawy Zasadniczej. W 1951 roku zmieniono ją na „1 Maja”, jednak po II wojnie światowej przywrócono nazwę „3 Maja”.
Przebieg
Ulica zaczyna się przy Placu Farnym, krzyżując się z ulicą Kościuszki i mniejszymi ulicami Dymnickiego, Fircowskiego i Alsa. Kończy się rozwidleniem na ulicę Zamkową oraz aleję Pod Kasztanami.
Wybrane budynki
- Kościół św. Wojciecha i św. Stanisława (farny)
- Kamienica Tekielskiego
- Księgarnia (od 1855 roku)
- Poczta (zniszczona w 1944 roku)
- Galeria Paniaga
- Kompleks klasztorny oo. Pijarów
- Bank Austro-Węgierski
- Bank PKO
- Kino Zorza (najstarsze kino w Rzeszowie)
Obecnie
Obecnie ulica 3 Maja jest centrum handlowym Rzeszowa i miejscem corocznego „Święta Paniagi”, które odbywa się 3 maja. Po przekształceniu w deptak, ograniczono ruch samochodowy, co przywróciło jej charakter spacerowy. Aktualnie, dostęp do ulicy mają jedynie piesi, rowerzyści oraz niektóre pojazdy miejskie.
Pomniki
Na ulicy znajdują się dwa pomniki: Stanisława Konarskiego oraz Tadeusza Nalepy, odsłonięty w 2010 roku.