„`html
Ułęż
Ułęż to wieś w Polsce, położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Ułęż. Miejscowość leży na pograniczu Wysoczyzny Żelechowskiej i Pradoliny Wieprza. Cieszy się statusą miejscowości wypoczynkowej i charakteryzuje się zabudową ulicową.
Wieś została prawie całkowicie zniszczona przez pożar w 1955 roku. Jednym z nielicznych ocalałych budynków jest stary parnik przy posesji nr 132. Drogi gminne w Ułężu są w bardzo dobrym stanie, co czyni je najlepszymi w powiecie. Na terenie gminy znajduje się lotnisko „Ułęż”, które jest miejscem zlotów i wyścigów motorowych. W 1939 roku stacjonowały tu eskadry bombowe.
Ułęż jest sołectwem i siedzibą gminy. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 611 mieszkańców. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie lub do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żabiance.
Historia
Ułęż był wspomniany w „Kronice” Jana Długosza jako „Ulanze Primum” i „Ulanze Secundum”. W 1439 roku miejscowość była własnością Stanisława Rogali. W XVI wieku starosta stężycki, Jacenty Bentkowski, zbudował pierwszy dwór, a obecny pałac, zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego, powstał dla Jacka Bentkowskiego w XIX wieku. Ostatni właściciele Ułęża, Karol Meisner i Irena Janicka, zostali pochowani na wzgórzu „Pięciu Figur”. Po II wojnie światowej Ułęż znalazł się w powiecie garwolińskim, a potem w ryckim.
Pomnik Poległych Pilotów
Przy wjeździe do Ułęża od strony drogi numer 48 znajduje się tablica upamiętniająca pilotów: ppor. Zbigniewa Dobrzańskiego i kpr. Lecha Kaczmarka, którzy zginęli w Kampanii Wrześniowej 9 września 1939 roku.
Mord Romów na lotnisku w Ułężu
W czasie II wojny światowej, na terenie lotniska w Ułęża, Niemcy rozstrzelali członków romskiego taboru oskarżonych o kradzieże ryb. Egzekucje miały miejsce w latach 1940-1943, a łącznie zginęło 41 osób.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Ułęż (gmina)
- Kategoria: Włości dziesięcinne klasztoru łysogórskiego
„`