Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ułazów

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Ułazów

Ułazów, znany w latach 1977–1981 jako Łominy, to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, w gminie Stary Dzików. Znajduje się nad rzeką Wirową, około 7 km na północny wschód od Starego Dzikowa. W latach 1975–1998 miejscowość ta należała do województwa przemyskiego.

Części wsi

W Ułazowie zachowało się wiele starych drewnianych domów z początku XX wieku. W centralnej części wsi znajduje się drewniana cerkiew greckokatolicka, zbudowana w 1843 roku, która była wykorzystywana jako kościół rzymskokatolicki, a obecnie jest opuszczona. Obok cerkwi stoi XIX-wieczna dzwonnica oraz krzyż z tablicą pamiątkową.

Historia

Osada została po raz pierwszy wzmiankowana w 1469 roku pod nazwą Łominy. W kolejnych latach zmieniała nazwę, dokumentując różne formy, takie jak Wlasow (1531) i Ewlazow (1565). W latach 70. XX wieku wieś została przemianowana na Łominy, a w 1981 roku przywrócono pierwotną nazwę Ułazów.

W 1832 roku w Ułazowie urodził się Leon Studziński, c.k. starosta powiatu sanockiego. W I połowie XX wieku wieś liczyła 410 domów.

Religia

Cerkiew Greckokatolicka

Parafia prawosławna w Ułazowie istniała już w XVI wieku. W 1845 roku wzniesiono cerkiew pw. św. Dymitra, a w latach 30. XX wieku rozpoczęto budowę nowej cerkwi, która została przerwana z powodu II wojny światowej. Parafia należała do dekanatu oleszyckiego, a później cieszanowskiego.

Kościół Rzymskokatolicki

Po 1947 roku dawną cerkiew przekształcono w kościół filialny. W 1993 roku poświęcono murowany kościół pw. św. Jana Chrzciciela, który został częściowo zniszczony w pożarze w 2010 roku. Wieś należy do parafii w Niemstowie.

Oświata

Początki szkolnictwa w Ułazowie sięgają XIX wieku, gdy przy cerkwi powstała szkoła parafialna.

Linki zewnętrzne

„`