Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka
Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka (USRR) istniała w latach 1918-1991 jako państwo marionetkowe zależne od RFSRR (1918-1922), a następnie jako republika związkowa ZSRR (1922-1991). Była jednym z założycieli Organizacji Narodów Zjednoczonych i członkiem wielu organizacji wyspecjalizowanych ONZ.
Historia
Powstanie
USRR powstała po rewolucji październikowej w 1917 roku. Bolszewicy proklamowali marionetkową Ukraińską Ludową Republikę Rad w Charkowie w grudniu 1917 roku, po zajęciu Kijowa w lutym 1918. Po traktacie brzeskim terytoria Ukrainy zostały okupowane przez wojska niemieckie. W 1919 roku USRR stała się częścią ZSRR.
Funkcjonowanie kraju
USRR formalnie istniała jako niezależne państwo do grudnia 1922 roku, a następnie stała się republiką związkową ZSRR. Władze prowadziły politykę ukrainizacji, a w latach 30. XX wieku miały miejsce represje polityczne oraz klęska głodu, która pochłonęła miliony ofiar. W 1934 roku stolicą Ukrainy został Kijów.
Likwidacja
USRR przestała istnieć 16 grudnia 1991 roku, kiedy uznano niepodległość Ukrainy. Przywrócono tradycyjne symbole narodowe oraz wybrano nowe władze.
I sekretarze KP(b)U i KPU
Władzę w kraju sprawowali sekretarze Komunistycznej Partii Ukrainy. Do najważniejszych z nich należeli:
- Jurij Piatakow
- Wiaczesław Mołotow
- Nikita Chruszczow
Obszar i granice
Po traktacie ryskim terytorium USRR obejmowało obszary byłych guberni Imperium Rosyjskiego. W wyniku zmian terytorialnych, do USRR przyłączono m.in. część terytoriów okupowanych przez ZSRR, a także obszary z Bukowiny i Besarabii po 1940 roku. Ostateczne granice ukształtowały się w 1954 roku, gdy Krym został przekazany Ukrainie przez Rosyjską FSRR.
Autonomiczne obszary wewnątrz Ukraińskiej SRR
W skład USRR wchodziły także autonomiczne jednostki, takie jak:
- Mołdawski Obwód Autonomiczny
- Polski Rejon Narodowy im. Juliana Marchlewskiego
- Krymska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka
Ukraińska SRR była kluczowym elementem w historii Ukrainy i jej niepodległości, a jej losy były silnie związane z polityką ZSRR oraz wydarzeniami XX wieku.