Układ SI
Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI) to znormalizowany system jednostek, który został zatwierdzony w 1960 roku przez Generalną Konferencję Miar. Oparty jest na metrycznym systemie miar i dzieli się na jednostki podstawowe i pochodne. Układ SI jest stosowany na całym świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, Liberii i Mjanmy. W Polsce obowiązuje od 31 grudnia 1966 roku.
Historia
Definicja metra została przyjęta w 1791 roku we Francji jako długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego. W 1954 roku dodano do jednostek podstawowych amper, kelwin i kandela. Międzynarodowy Układ Jednostek Miar został oficjalnie zatwierdzony na XI Generalnej Konferencji Miar w 1960 roku. W kolejnych latach wprowadzano nowe jednostki, takie jak mol w 1971 roku oraz radian i steradian w 1995 roku.
Jednostki pochodne układu SI
Jednostki pochodne obejmują wszystkie jednostki fizyczne, które nie są podstawowe. Przykłady to wat (W) i dioptria. Niektóre jednostki, takie jak przyspieszenie, wyrażane są poprzez jednostki podstawowe, np. . Nazwy jednostek zapisuje się małą literą, a między wartością a jednostką zostawia się spację, z wyjątkiem jednostek kąta płaskiego.
Przedrostki układu SI
Przedrostki układu SI, przyjęte w 1960 roku, służą do przeliczania jednostek dziesiętnych. Wszystkie jednostki podstawowe, poza kilogramem, nie mają przedrostków.
Inne układy jednostek miar
- CGS
- MKS
- MKSA
- MTS
- ciężarowy
Linki zewnętrzne
- Główny Urząd Miar
- Oficjalna broszura BIPM na temat systemu SI
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2020 r. w sprawie legalnych jednostek miar