Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Układ SI

Chcę dodać własny artykuł

Układ SI

Międzynarodowy Układ Jednostek Miar (SI) to znormalizowany system jednostek, który został zatwierdzony w 1960 roku przez Generalną Konferencję Miar. Oparty jest na metrycznym systemie miar i dzieli się na jednostki podstawowe i pochodne. Układ SI jest stosowany na całym świecie, z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych, Liberii i Mjanmy. W Polsce obowiązuje od 31 grudnia 1966 roku.

Historia

Definicja metra została przyjęta w 1791 roku we Francji jako \tfrac{1}{10\ 000\ 000} długości mierzonej wzdłuż południka paryskiego. W 1954 roku dodano do jednostek podstawowych amper, kelwin i kandela. Międzynarodowy Układ Jednostek Miar został oficjalnie zatwierdzony na XI Generalnej Konferencji Miar w 1960 roku. W kolejnych latach wprowadzano nowe jednostki, takie jak mol w 1971 roku oraz radian i steradian w 1995 roku.

Jednostki pochodne układu SI

Jednostki pochodne obejmują wszystkie jednostki fizyczne, które nie są podstawowe. Przykłady to wat (W) i dioptria. Niektóre jednostki, takie jak przyspieszenie, wyrażane są poprzez jednostki podstawowe, np. \frac{\text{m}}{\text{s}^2}. Nazwy jednostek zapisuje się małą literą, a między wartością a jednostką zostawia się spację, z wyjątkiem jednostek kąta płaskiego.

Przedrostki układu SI

Przedrostki układu SI, przyjęte w 1960 roku, służą do przeliczania jednostek dziesiętnych. Wszystkie jednostki podstawowe, poza kilogramem, nie mają przedrostków.

Inne układy jednostek miar

  • CGS
  • MKS
  • MKSA
  • MTS
  • ciężarowy

Linki zewnętrzne