Dzisiaj jest 7 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ujście Jezuickie

Chcę dodać własny artykuł

Ujście Jezuickie

Ujście Jezuickie to wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Gręboszów. Wieś znajduje się u ujścia Dunajca do Wisły, która w tym miejscu stanowi naturalną granicę z województwem świętokrzyskim.

Historia

W maju 1915 roku w okolicach wsi miały miejsce ciężkie walki pomiędzy oddziałami austro-węgierskimi, głównie złożonymi z Chorwatów, a oddziałami rosyjskimi. Na lokalnym cmentarzu spoczywa 351 osób, w tym 133 narodowości chorwackiej. W sierpniu 2020 roku, z inicjatywy Ambasady Chorwacji w Polsce, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą chorwackim ofiarom wojny.

W dniach 28-29 lipca 1944 roku, wieś została spacyfikowana przez oddziały ukraińskie na służbie niemieckiej, w wyniku czego zginęło 36 osób.

W latach 1975–1998 Ujście Jezuickie administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Do 2023 roku wieś miała połączenie promowe przez Wisłę z lewobrzeżnym Opatowcem, a przed jego powstaniem rzeka była pokonywana łodzią.

Integralne części wsi

  • Brak szczegółowych informacji o integralnych częściach wsi.

Zabytki

  • Cmentarz nr 251 z czasów I wojny światowej.

Osoby związane z miejscowością

  • Piotr Pawlina
  • Jan Stanisław Świątecki – podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, ofiara zbrodni katyńskiej (ur. 23 czerwca 1894, zm. wiosną 1940 w Charkowie).

Bibliografia

  • Continuatio Edictorum Et Mandatorum Universalium in Regnis Galiciæ Et Lodomeriæ, Lemberg 1811.