„`html
Uherce Mineralne
Uherce Mineralne to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica. Miejscowość leży na wysokości 360 m n.p.m. w Kotlinie Uherczańskiej, u podnóża pasma Żukowa. Miejscowość graniczy z sześcioma innymi wsiami i obejmuje siedem przysiółków: Podkamionkę, Wygnankę, Łazy, Żołobiny, Podmagurę, Sosnianiec i Kostryń.
Geografia i infrastruktura
Uherce Mineralne są usytuowane na szlaku komunikacyjnym, z drogą krajową nr 84 i wojewódzką nr 895. Miejscowość dysponuje rozwiniętą infrastrukturą, w tym przedszkolem, szkołą podstawową, stacją kolejową oraz różnymi usługami, jak sklepy, stacja paliw, warsztaty samochodowe, oraz Gminny Ośrodek Kultury.
Historia
Uherce Mineralne są jedną z najstarszych bieszczadzkich miejscowości, z pierwszą wzmianką o niej datowaną na 1436 rok. Historia wsi związana jest z wieloma ważnymi wydarzeniami, w tym z wojną polsko-turecką i I oraz II wojną światową.
- 1436 – pierwsza wzmianka o miejscowości.
- 1520 – wieś posiadała młyn i karczmę.
- 1754-1757 – wzniesienie murowanego kościoła parafialnego.
- 1895 – powstanie Galicyjsko-Karpackiego Naftowego Towarzystwa Akcyjnego.
- 1944 – powstanie grupy samoobrony w celu ochrony ludności polskiej przed UPA.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa: Murowany kościół z lat 1754-1757, z charakterystycznym murem obronnym.
- Dom ubogich: Murowany budynek z II połowy XIX wieku, obecnie mini galeria.
- Kapliczki przydrożne: Drewniane konstrukcje z XIX wieku.
Osobliwości przyrodnicze
W okolicy Uherzec Mineralnych znajdują się ciekawe przyrodnicze atrakcje, takie jak pomnikowe lipy oraz rezerwat przyrody „Bobry w Uhercach”.
Obrządek wyznaniowy
W Uhercach Mineralnych obecne były różne wyznania, w tym grekokatolicy, rzymscy katolicy i Żydzi, z wyraźnym wzrostem liczby grekokatolików w XIX wieku.
Podsumowanie
Uherce Mineralne to miejscowość o bogatej historii, znaczącej infrastrukturze i pięknych walorach przyrodniczych, co czyni ją interesującym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.
„`