Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe

Uderzeniowe Bataliony Kadrowe (UBK) to oddziały partyzanckie Konfederacji Narodu, które działały w latach 1942–1944, a od 1943 roku w ramach Armii Krajowej. Ich celem była walka z okupantem na wschodnich terenach Polski.

Reklama

Geneza

UBK powstały w warszawskim środowisku konspiracyjnym. W latach 1942–1943 utworzono osiem batalionów, z których nie wszystkie były odpowiednio zorganizowane i uzbrojone do działań partyzanckich. Ich strategią było przerzucenie oddziałów w teren, gdzie po nawiązaniu kontaktów z lokalną ludnością, mogły rozpocząć walkę z okupantem.

Przygotowania do działań

W październiku 1942 roku zorganizowano pierwszą wyprawę do Puszczy Sterdyńskiej. Mimo że oddział nie osiągnął zamierzonych celów, to w kolejnych miesiącach kontynuowano przygotowania do działań partyzanckich.

Reklama

Wymarsz sił głównych

Koncentracja głównych sił UBK miała miejsce w dniach 27 i 28 maja 1943 roku w rejonie stacji kolejowej Dalekie. Wzięły w niej udział różne bataliony, a łączna liczba uczestników wynosiła około 200 osób. Po starciu z niemieckim okrążeniem, partyzanci podzielili się na dwie grupy i podjęli działania na Białostocczyźnie.

Walki na Podlasiu

W czerwcu 1943 roku doszło do bitwy pod Pawłami, w której zginęło 25 partyzantów. W lipcu 1943 roku oddziały UBK zyskały na sile, licząc pięć batalionów. W walkach z Niemcami poniosły znaczne straty, co doprowadziło do oskarżeń o nieodpowiedzialne dowodzenie.

Scalenie z AK

W sierpniu 1943 roku UBK zostały włączone do Armii Krajowej na rozkaz gen. Tadeusza Komorowskiego. Z reorganizacji powstał 3. batalion 77. Pułku Piechoty AK, który brał udział w walkach na terenie Nowogródczyzny.

Operacja Ostra Brama

Batalion uczestniczył w operacji Ostra Brama, jednak poniósł ciężkie straty i ostatecznie został rozwiązany po aresztowaniu dowódców przez NKWD w lipcu 1944 roku. Większość żołnierzy UBK udała się w kierunku Warszawy.

Reklama

Bibliografia

  • Ze wspomnień żołnierzy AK Okręgu Nowogródek, oprac. Eugeniusz Wawrzyniak, Warszawa 1988.
  • Jerzy Ślaski, Polska Walcząca, Warszawa 1988.
  • Kazimierz Krajewski, Na Ziemi Nowogródzkiej. „Nów” – Nowogródzki Okręg Armii Krajowej, Warszawa 1997.
  • Kazimierz Krajewski, Uderzeniowe Bataliony Kadrowe 1942-1944, Warszawa 1993.
Reklama