Udarność materiałów
Udarność to odporność materiałów na pękanie pod obciążeniem dynamicznym. Mierzy się ją jako stosunek pracy potrzebnej do złamania znormalizowanej próbki z karbem do pola powierzchni przekroju poprzecznego tej próbki w miejscu karbu. Wzór na udarność przedstawia się następująco:
- U – udarność
- L – praca potrzebna do złamania próbki
- A – pole powierzchni przekroju poprzecznego próbki
Materiałów kruchych charakteryzuje się niską udarnością, natomiast materiały ciągliwe mają wysoką udarność. Miarą udarności według normy PN jest stosunek energii zużytej na złamanie próbki przy jednorazowym uderzeniu do pola przekroju poprzecznego próbki w miejscu karbu:
- KC – udarność [J/mm²]
- K – praca uderzenia [J]
- S – pole powierzchni początkowej przekroju poprzecznego próbki [mm²]
Próby udarowe mają na celu określenie wpływu prędkości obciążenia i odkształcenia na właściwości mechaniczne materiałów podczas obciążeń dynamicznych. Wzrost prędkości obciążenia zwiększa granice plastyczności i wytrzymałości materiału, a jednocześnie zmniejsza odkształcenia plastyczne, co sprawia, że materiał staje się bardziej kruchy.
Do przeprowadzania tych badań używa się specjalnych urządzeń, które pozwalają na przyłożenie dużej siły w krótkim czasie. Najpopularniejszym z nich jest młot Charpy’ego.
Bibliografia
- Aneta Mikulska, Wpływ składu chemicznego na udarność staliwa typu Cr-Mo-V-Cu-Ni w ujemnej temperaturze w [http://www.czasopismologistyka.pl/index.php?option=com_docman&task=doc_details&gid=2107&Itemid=79 Logistyce]
Kategoria: Wielkości dynamiczne
Kategoria: Wytrzymałość materiałów