Uciechów
Uciechów (niem. Bertholdsdorf) to wieś w Polsce, znajdująca się w województwie dolnośląskim, w powiecie dzierżoniowskim, w gminie Dzierżoniów. Jest siedzibą sołectwa Uciechów. W latach 1975–1998 miejscowość przynależała do województwa wałbrzyskiego. Do 1 stycznia 2007 w skład wsi wchodziły przysiółki Albinów i Borowica. W latach 1945–1947 wieś nosiła nazwę Bartków.
Historia
Po II wojnie światowej wieś przetłumaczono z niemieckiego na Bartków, a później przyjęła nazwę Uciechów. Powstała w wyniku osadzenia niemieckich osadników na ziemi książęcej. Pierwszym organizatorem był prawdopodobnie Bertold. W 1305 roku wzmiankowano ją jako Bertholdi villa, a w 1335 roku istniał już kościół parafialny. W 1677 roku wieś nazywano Barschdorf, a w 1765 – Bertholdsdorf.
W 1427 roku wzmiankowano proboszcza Mikołaja Longiego. Kościół przyjął wyznanie ewangelickie przed 1550 rokiem, ale w 1654 roku powrócił do katolików. W 1700 roku spłonęła plebania, przenosząc probostwo do Dzierżoniowa. W 1793 roku kościół stał się filialnym dla parafii w Jaźwinie.
Kościół został gruntownie przebudowany dzięki Krzysztofowi von Almesloe w latach 1725-1727, a jego wystrój to przykład barokowej snycerki i malarstwa, w tym ołtarzy i ambony.
Zabytki
Uciechów posiada kilka obiektów wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków:
- Zespół dworski (nr 6):
- dwór renesansowo-barokowy z 1593 r., przebudowany w XVIII i XIX wieku
- park z końca XVII i XVIII wieku
- Kościół św. Bartłomieja: z XV-XVIII wieku, przebudowany na przełomie XIX i XX wieku. W jego południowej przybudówce, ukończonej w 1618 roku, znajdują się krypta i emporę.
Inne zabytki to:
- krzyż pokutny w murze cmentarza
- średniowieczne grodzisko za wsią
- murowana kapliczka z 1700 roku, ufundowana przez barona Krzysztofa von Almesloe, znajdująca się 1 km od wsi w kierunku Dzierżoniowa
Podsumowanie
Uciechów to wieś o bogatej historii, z wieloma cennymi zabytkami, które odzwierciedlają jej kulturowe dziedzictwo. Warto zwrócić uwagę na zachowane obiekty, które stanowią ważny element lokalnej tożsamości.