Dzisiaj jest 6 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Tyszki-Nadbory

Chcę dodać własny artykuł

Tyszki-Nadbory

Tyszki-Nadbory to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Czerwin. Wieś ma charakter ulicówki i składa się z ponad dwudziestu domów, zamieszkiwanych przez około 60 osób. Miejscowość znajduje się przy bocznej drodze prowadzącej do Pisków, odchodzącej od drogi wojewódzkiej nr 677, łączącej Łomżę z Ostrowem Mazowiecką. W otoczeniu wsi dominują pola uprawne, łąki i niewielkie lasy. Na północ od osady przepływa rzeka Ruż, lewy dopływ Narwi.

Organizacja Kościelna

Tyszki-Nadbory należą do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach.

Historia

Najstarsza wzmianka o Tyszkach-Nadborach pochodzi z początku XV wieku. W latach 1392–1393 oraz 1398 książę mazowiecki Janusz I przekazał znaczne obszary nad rzeką Ruż trzem rycerzom z rodu Tyszków, którzy zakładali osady noszące ich nazwiska. W połączeniu z innymi nazwami osady te przyjmowały dwuczłonowe nazwy, takie jak Tyszki-Ciągaczki czy Tyszki-Piotrowo.

Przez długi czas wieś była zamieszkana przez drobną szlachtę mazowiecką, będącą potomkami założycieli. W drugiej połowie XVI wieku Tyszki-Nadbory znajdowały się w powiecie łomżyńskim. W latach 1921–1939 wieś leżała w województwie białostockim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Piski.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku, Tyszki-Nadbory zamieszkiwało 188 osób, z czego 186 zadeklarowało wyznanie rzymskokatolickie. Miejscowość posiadała 30 budynków mieszkalnych i należała do parafii rzymskokatolickiej w Piskach. W okresie II wojny światowej wieś znalazła się najpierw pod okupacją sowiecką, a następnie niemiecką, wchodząc w skład Landkreis Lomscha w Bezirk Bialystok III Rzeszy. W latach 1975–1998 Tyszki-Nadbory były administracyjnie częścią województwa łomżyńskiego.