Tyszki-Ciągaczki
Tyszki-Ciągaczki, znane również jako Ciągaczki, to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrołęckim, w gminie Czerwin. Miejscowość składa się z ponad dwudziestu domów, w których mieszka około 60 osób. Tyszki-Ciągaczki znajdują się przy gruntowej drodze prowadzącej do Pisków, odchodzącej od drogi wojewódzkiej nr 677, łączącej Łomżę i Ostrów Mazowiecką. W okolicy dominują pola uprawne, łąki oraz niewielkie laski. Na południe od wsi płynie rzeka Orz, lewy dopływ Narwi.
Pod względem organizacji kościelnej, Tyszki-Ciągaczki należą do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach.
Historia
Najstarsze wzmianki o Tyszkach-Ciągaczkach pochodzą z początku XV wieku. W latach 1392–1393 książę mazowiecki Janusz I nadał znaczne obszary nad rzeką Ruź rycerzom z rodu Tyszków, którzy założyli osady noszące ich nazwisko. Osady te miały dwuczłonowe nazwy, takie jak Tyszki-Ciągaczki, Tyszki-Nadbory, czy Tyszki-Piotrowo.
W drugiej połowie XVI wieku wieś była szlachecka, a w latach 1921–1939 znajdowała się w województwie białostockim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Piski. W 1921 roku wieś liczyła 100 mieszkańców i 18 budynków mieszkalnych. Podczas II wojny światowej, Tyszki-Ciągaczki doświadczyły okupacji sowieckiej, a następnie niemieckiej. Szczególnie tragiczne wydarzenia miały miejsce 9 września 1939 roku, gdy w okolicy miała miejsce bitwa, w której polskie oddziały odniosły zwycięstwo nad Niemcami. W odwecie, niemieckie wojska zmasakrowały 33 Polaków.
W latach 1975–1998, miejscowość administracyjnie należała do województwa ostrołęckiego.